Amerykańskie bombowce strategiczne nad Ukrainą. Po raz pierwszy w historii

Sześć bombowców B-52 Stratofortress sił powietrznych USA przeleciało w piątek (28.08) nad wszystkimi 30 krajami sojuszniczymi NATO. Teraz dwa z nich trafiły z Polski nad Ukrainę.

Tydzień temu cztery maszyny B-52 latały nad Europą, a dwa nad Ameryką Północną. Wszystko w ramach długo planowanych ćwiczeń o nazwie „Allied Sky” (Sprzymierzone Przestworza). Podniebnym kolosom towarzyszyło 80 samolotów myśliwskich.

Teraz dwa z Boeingów B-52 zmienią swoją lokalizację i z Polski polecą na Ukrainę. Amerykanie regularnie posyłają swoje maszyny w różne zakątki świata.

Ten jest o tyle ważny, że mocno zwróci uwagę Kremla. Obecność bombowców strategicznych mocarstwa, które od dziesięcioleci postrzegane jest jako największy przeciwnik Rosji, będzie z pewnością bacznie kontrolowana.

W tym roku Amerykanie poza Europą swoje B-52 posyłali w najbardziej niespokojne zakątki globu, m.in. w styczniu na Bliski Wschód, w lutym nad Japonię i Tajwan, a w marcu nad Morze Północne.

Za: Najwyższy Czas! (4 września 2020) | https://nczas.com/2020/09/04/amerykanskie-bombowce-strategiczne-nad-ukraina-po-raz-pierwszy-w-historii/

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content