Amerykańskie bombowce strategiczne nad Ukrainą. Po raz pierwszy w historii

Aktualizacja: 2020-09-4 10:58 am

Sześć bombowców B-52 Stratofortress sił powietrznych USA przeleciało w piątek (28.08) nad wszystkimi 30 krajami sojuszniczymi NATO. Teraz dwa z nich trafiły z Polski nad Ukrainę.

Tydzień temu cztery maszyny B-52 latały nad Europą, a dwa nad Ameryką Północną. Wszystko w ramach długo planowanych ćwiczeń o nazwie „Allied Sky” (Sprzymierzone Przestworza). Podniebnym kolosom towarzyszyło 80 samolotów myśliwskich.

Teraz dwa z Boeingów B-52 zmienią swoją lokalizację i z Polski polecą na Ukrainę. Amerykanie regularnie posyłają swoje maszyny w różne zakątki świata.

Ten jest o tyle ważny, że mocno zwróci uwagę Kremla. Obecność bombowców strategicznych mocarstwa, które od dziesięcioleci postrzegane jest jako największy przeciwnik Rosji, będzie z pewnością bacznie kontrolowana.

W tym roku Amerykanie poza Europą swoje B-52 posyłali w najbardziej niespokojne zakątki globu, m.in. w styczniu na Bliski Wschód, w lutym nad Japonię i Tajwan, a w marcu nad Morze Północne.

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=116797 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]