Aktualizacja strony została wstrzymana

Kard. Hollerich przyznaje „bez żalu”: pandemia przyśpieszyła proces dechrystianizacji Europy

Jedną z konsekwencji pandemicznych obostrzeń jest osłabienie chrześcijaństwa w Europie. Wielu z tych, którzy w ostatnich miesiącach przestali chodzić do kościoła, już do nie go nie powróci – mówi kard. Jean-Claude Hollerich, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej COMECE w wywiadzie dla dziennika L’Osservatore Romano.

Jego zdaniem pandemia przyśpieszyła proces dechrystianizacji Europy o 10 lat. Hierarcha przewiduje, że zmniejszy się również liczba pierwszych Komunii i dzieci na katechizacji. Przyznaje, że mówi to bez żalu, bo jego zdaniem proces ten i tak by się dokonał. A ponadto ci, którzy przestali chodzić do kościoła byli jego zdaniem jedynie „katolikami kulturowymi”.

Kard. Hollerich podkreśla, że dla Europy nadszedł czas ewangelizacji. Zastrzega jednak, że trzeba to robić najpierw czynami, wspieraniem, a dopiero potem słowami. Luksemburski arcybiskup zauważa, że pomocy potrzebuje dziś w szczególności Afryka, która na skutek obecnego kryzysu gospodarczego jeszcze bardziej zubożała. – Trzeba wykorzystać tę sytuację, żeby uczynić gest solidarności, musimy pomóc tym ludziom, aby znaleźli nową równowagę w gospodarce bez wysyłania do Europy kolejnych uchodźców – mówi luksemburski arcybiskup.

W przypadku Afryki potrzebny jest wielki plan rozwoju podobny do powojennego Planu Marshalla. Tym razem jest to jednak trudniejsze, bo jak twierdzi kard. Hollerich, „po wojnie Europa powróciła do swych demokratycznych systemów, a my wiemy, że w Afryce są systemy polityczne, które niekiedy nie pozwalają na rozwój narodów afrykańskich”. Zastrzega, że w planie rozwoju Afryki Europa musi współpracować z Chinami, których wpływy na tym kontynencie stale rosną.

Mówiąc o sytuacji Unii Europejskiej, przewodniczący COMECE wyraził nadzieję, że przezwycięży ona aktualny kryzys. – Myślę, że na początku pandemii istniało prawdziwe niebezpieczeństwo, że nie uda się nam utrzymać w nowym porządku świata. Teraz jednak widać, że Europa wykonuje swoje zadania – twierdzi kard. Hollerich. Przyznaje także, że największym rozczarowaniem były dla niego zachowania całkowicie inspirowane nacjonalizmem, jakby nie istniała już solidarność. W sposób szczególny zabolało go zamknięcie niemieckiej granicy i to w chwili, gdy przypadała 80. rocznica okupacji Luksemburga. Był to jak zauważył brak wyczucia dla historii Europy.

KAI

TK

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

A o nawracaniu wielkiego kalifatu Europy Zachodniej to nie myślał?
Katolnatitaniku

Czyli o to chodziło.
Ryś

Facet chyba udaje kompletnie oderwanego od rzeczywistości . Żadna jego opinia nie jest prawdziwa . Nie chce mi sie wierzyć , że jest tak niewydolny intelektualnie , żeby serio powtarzać medialno-lewicowy bełkot
Mirek

Mówi o konieczności ewangelizacji, a w związku z tym przyjęcia nowego planu Marshalla dla Afryki. A niech sobie wsadzi gdzieś te swoje złote myśli, mam już dość słuchania tych wszystkich hierarchów, którzy mają przygotowane okrągłe gadki na wszelkie możliwe tematy, z wyjątkiem tego, że nie mają nic do powiedzenia w tym jedynym temacie, do którego zostali powołani.
pga

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-09-03) | https://www.pch24.pl/kard--hollerich-przyznaje-bez-zalu--pandemia-przyspieszyla-proces-dechrystianizacji-europy,78236,i.html

Skip to content