Szef Zespołu Ekspertów KEP: propozycja terapii dotyczy osób, które o nią proszą

Jest nieporozumieniem interpretacja nauczania biskupów, jakoby chcieli przymuszać osoby LGBT+ do poddania się terapii. Chodzi o osoby, które szukają takiej pomocy i o nią proszą – podkreślił biskup Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, odpowiadając na komentarze dotyczące stanowiska episkopatu w sprawie ideologii LGBT.

Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych odniósł się do komentarzy, które pojawiły się w związku z punktem 38. opublikowanego 28 sierpnia dokumentu Episkopatu ws. LGBT+, gdzie jest mowa o tworzeniu poradni „służących pomocą osobom pragnącym odzyskać zdrowie seksualne i naturalną orientację płciową”.

Biskup Wróbel podkreślił, że stanowisko biskupów jednoznacznie wskazuje na to, że „wykluczają oni jakiekolwiek zniewalanie osób, w tym także przynależących do LGBT i głoszą obowiązek poszanowania ich godności osobowej”, a także wykluczają jakiekolwiek akty przemocy. „Jest więc nieporozumieniem interpretacja nauczania biskupów, jakoby chcieli oni przymuszać te osoby do poddania się terapii” – czytamy w komunikacie.

Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych podkreślił, że dokument Episkopatu mówi wyraźnie o pomocy osobom, które „szukają takiej pomocy i o nią proszą, gdyż doświadczają cierpienia z powodu ich skłonności, boleśnie przeżywają swoje rozdarcie i same nie są w stanie poradzić sobie ze sobą”.

Biskup Wróbel wyjaśnił, że dokument sugeruje dwa rodzaje pomocy: poradnie o charakterze psychologicznym oraz o charakterze duchowym, które mają prowadzić do „przezwyciężenia skłonności lub przynajmniej duchowego wzmocnienia”. Podkreślił też, że pomoc jest możliwa, jednak „osoba LGBT musi rzeczywiście pragnąć takiej zmiany (przeważnie czyniąc wprost heroiczny wysiłek w tym kierunku) i nie ma dotychczas doświadczeń seksualnych typu homoseksualnego”.

Jak czytamy w komunikacie, pomoc ma na celu przede wszystkim złagodzenie cierpienia duchowego, a także osłabienie lub przezwyciężenie koncentracji uwagi na własnej płciowości oraz „umocnienie przekonania o swojej osobowej wartości”. „Bardzo ważne jest też umocnienie w wyborze życia bezżennego i w czystości, gdyż zawarcie związku małżeńskiego heteroseksualnego przez te osoby jest przeważnie skazane na niepowodzenie” – napisał bp Wróbel.

Odnosząc się do decyzji ONZ, która „zakazała terapii osób LGBT i zakaz ten został wprowadzony w niektórych krajach”, Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych zauważył, że „w praktyce takie stanowisko nie ma sensu, gdyż oznacza, że ONZ nakazuje kontrolować, kto i w jakim celu udaje się do psychologa lub kto chodzi do Kościoła, kto się spowiada i z czego się spowiada” – podkreślił bp Wróbel.

KAI

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

„…odzyskać zdrowie seksualne i naturalną orientację płciową?…”. Jaka tam orientacja znowu!? Istnieje instynkt albo zboczenie. Ostatnie stanowi grzech bardzo ciężki wołający o pomstę do nieba. Kościół powinien tych ludzi leczyć na duszy bo mogą zostać potępieni, zdrowiem niech się zajmą lekarze. O czym zatem mowa?
1 godzina temu / Kowalski

Warto przypomnieć , że homseksualizm to jednostka chorobowa. A jak ktoś szuka POMOCY w temacie zdrowia to idzie do lekarza a nie księdza który OFERUJE PORADNIE ZDROWIA SEKSUALNEGO.. Wierni Kościoła katolickiego oczekują od Biskupów Nauczania Katechizmowego , głoszenia Ewangelii Pana Jezusa i sprawowania Sakramentów a NIE WYRĘCZANIA SŁUŻBY ZDROWIA. Jak już to obowiązkiem wynikającym z powołania Pasterzy jest UPOMINANIE , INFORMOWANIE czym SĄ GRZECHY SODOMII i jaka jest za nie kara i WZYWANIE do NAWRÓCENIA grzeszników. Mówienie o „poszanowaniu” stoi w SPRZECZNOŚCI ze Słowem Bożym.
iskierka

Czy gdzieś w dokumencie jest wprost napisane, że czynny homoseksualizm i inne zboczenia to GRZECH?
palec1906

ciekawe kto dzwonił i skąd, że tak od razu zmiana interpretacji na całej linii
vera

Przecież są homo, którzy mieli stosunki i wyszli z tego i mają rodziny, więc co się KEP rakiem jak zwykle wycofuje? Odwagi pasterze, nie tchórzcie już na początku tej ciężkiej wojny światowej!
mac

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-09-02) | https://www.pch24.pl/szef-zespolu-ekspertow-kep--propozycja-terapii-dotyczy-osob--ktore-o-nia-prosza,78173,i.html

Skip to content