Smutne skutki podejrzeń o nadużycia i spadku powołań: benedyktyni opuszczą klasztor

Aktualizacja: 2020-09-1 11:38 am

Mnisi benedyktyńscy z opactwa Downside Abbey w angielskim hrabstwie Somerset opuszczą klasztor. Zakonnicy nie prowadzą już bowiem sąsiedniej szkoły Downside School, a stary budynek okazuje się zbyt duży dla malejącej liczby zakonników.

Oddzielenie zakonników od szkoły wynika z ustaleń organizacji „Independent Inquiry into Child Sexual Abuse”. Jej zdaniem dochodziło do tuszowania przypadków nadużyć wobec uczniów, by chronić reputację mnichów. W efekcie placówkę edukacyjną przejęła inna organizacja.

Drugą przyczyną decyzji o opuszczeniu Downside Abbey jest zmniejszenie liczby mnichów, wskutek czego duży budynek klasztorny okazał się niepotrzebny. Benedyktyni postanowili rozpocząć nowy etap w innym miejscu.

Przeorat świętego Grzegorza Wielkiego założył święty Jan Roberts na początku XVII stulecia. Pierwotnie należący do niego benedyktyni rezydowali w Douai we Flandrii. Do Anglii przenieśli się w związku z likwidacją klasztoru podczas rewolucji francuskiej.

W neogotyckim Downside Abbey znajduje się między innymi zabytkowa biblioteka.

Źródło: catholicherald.co.uk

mjend

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=116686 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]