Aktualizacja strony została wstrzymana

Smutne skutki podejrzeń o nadużycia i spadku powołań: benedyktyni opuszczą klasztor

Mnisi benedyktyńscy z opactwa Downside Abbey w angielskim hrabstwie Somerset opuszczą klasztor. Zakonnicy nie prowadzą już bowiem sąsiedniej szkoły Downside School, a stary budynek okazuje się zbyt duży dla malejącej liczby zakonników.

Oddzielenie zakonników od szkoły wynika z ustaleń organizacji „Independent Inquiry into Child Sexual Abuse”. Jej zdaniem dochodziło do tuszowania przypadków nadużyć wobec uczniów, by chronić reputację mnichów. W efekcie placówkę edukacyjną przejęła inna organizacja.

Drugą przyczyną decyzji o opuszczeniu Downside Abbey jest zmniejszenie liczby mnichów, wskutek czego duży budynek klasztorny okazał się niepotrzebny. Benedyktyni postanowili rozpocząć nowy etap w innym miejscu.

Przeorat świętego Grzegorza Wielkiego założył święty Jan Roberts na początku XVII stulecia. Pierwotnie należący do niego benedyktyni rezydowali w Douai we Flandrii. Do Anglii przenieśli się w związku z likwidacją klasztoru podczas rewolucji francuskiej.

W neogotyckim Downside Abbey znajduje się między innymi zabytkowa biblioteka.

Źródło: catholicherald.co.uk

mjend

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-09-01) | https://www.pch24.pl/smutne-skutki-podejrzen-o-naduzycia-i-spadku-powolan--benedyktyni-opuszcza-klasztor,78148,i.html

Skip to content