Aktualizacja strony została wstrzymana

BBC: Dzięki polskim kryptologom II wojna światowa trwała krócej o dwa lata

Dzięki polskim kryptologom II wojna światowa trwała krócej o dwa lata – twierdzi BBC. Brytyjska stacja telewizyjna poświęca wiele miejsca Polakom, którzy siedemdziesiąt lat temu w podwarszawskich Pyrach przekazali Anglikom materiały umożliwiające złamanie supertajnego szyfru wykorzystywanego przez III Rzeszę.

„Przez dekady udział Polaków w łamaniu niemieckich szyfrów był zapomniany. Dopiero teraz, przy okazji 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej, w końcu upamiętnia się ich udział w łamaniu Enigmy – donosi serwis BBC.

BBC przypomina, że brytyjscy dowódcy spotkali się z polskimi łamaczami szyfrów już w lipcu 1939 r. – na kilka tygodni przed rozpoczęciem wojny. Przez lata fakt ten na Zachodzie był niedoceniany. Jako dowód na to, że przekłamania na dobre wbiły się w kulturę masową, stacja podaje treść filmu „Enigma” z 2000 r., w którym nie tylko odebrano zasługi Polakom, ale jednego z nich przedstawiono jako zdrajcę.

– Wyprostowanie tych historycznych faktów zajęło dużo czasu. Dopiero teraz, przed 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej, mówi się głośno o ich zasługach – czytamy w portalu brytyjskiej telewizji publicznej. BBC donosi, że Bletchley Park (potoczna nazwa siedziby zespołu brytyjskich kryptologów) obchodziła właśnie Dzień Polski. – To wydarzenie było niesamowite. Cieszymy się, że Brytyjczycy o nas pamiętają – mówił BBC Dariusz Celiński, polski weteran wojenny.

Dziennikarze zaznaczają, że jedną z lekcji, którą brytyjskie dowództwo wyciągnęło ze współpracy z Polakami, było zatrudnienie do łamania kodów najlepszych w kraju matematyków. Portal cytuje też polską historyk Eugenię Maresch, która opowiada kulisy pracy nad łamaniem Enigmy. Według niej brytyjskie dowództwo było zainspirowane pracami polskich łamaczy szyfrów. I przypomina, że pierwsze przełomowe spotkanie odbyło się w podwarszawskich Pyrach.

BBC przypomina też historię trzech polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, którzy wnieśli najwięcej w łamanie niemieckich szyfrów. I ocenia, że dzięki pracy kryptologów – zarówno polskich, jak i brytyjskich – II wojna światowa była krótsza nawet o dwa lata.

KWO

ZOB. RÓWNIEŻ:

Za: Myśl Polska | http://www.myslpolska.pl/node/10171