BBC: Dzięki polskim kryptologom II wojna światowa trwała krócej o dwa lata

Aktualizacja: 2009-07-24 6:50 pm

Dzięki polskim kryptologom II wojna światowa trwała krócej o dwa lata – twierdzi BBC. Brytyjska stacja telewizyjna poświęca wiele miejsca Polakom, którzy siedemdziesiąt lat temu w podwarszawskich Pyrach przekazali Anglikom materiały umożliwiające złamanie supertajnego szyfru wykorzystywanego przez III Rzeszę.

“Przez dekady udział Polaków w łamaniu niemieckich szyfrów był zapomniany. Dopiero teraz, przy okazji 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej, w końcu upamiętnia się ich udział w łamaniu Enigmy – donosi serwis BBC.

BBC przypomina, że brytyjscy dowódcy spotkali się z polskimi łamaczami szyfrów już w lipcu 1939 r. – na kilka tygodni przed rozpoczęciem wojny. Przez lata fakt ten na Zachodzie był niedoceniany. Jako dowód na to, że przekłamania na dobre wbiły się w kulturę masową, stacja podaje treść filmu „Enigma” z 2000 r., w którym nie tylko odebrano zasługi Polakom, ale jednego z nich przedstawiono jako zdrajcę.

– Wyprostowanie tych historycznych faktów zajęło dużo czasu. Dopiero teraz, przed 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej, mówi się głośno o ich zasługach – czytamy w portalu brytyjskiej telewizji publicznej. BBC donosi, że Bletchley Park (potoczna nazwa siedziby zespołu brytyjskich kryptologów) obchodziła właśnie Dzień Polski. – To wydarzenie było niesamowite. Cieszymy się, że Brytyjczycy o nas pamiętają – mówił BBC Dariusz Celiński, polski weteran wojenny.

Dziennikarze zaznaczają, że jedną z lekcji, którą brytyjskie dowództwo wyciągnęło ze współpracy z Polakami, było zatrudnienie do łamania kodów najlepszych w kraju matematyków. Portal cytuje też polską historyk Eugenię Maresch, która opowiada kulisy pracy nad łamaniem Enigmy. Według niej brytyjskie dowództwo było zainspirowane pracami polskich łamaczy szyfrów. I przypomina, że pierwsze przełomowe spotkanie odbyło się w podwarszawskich Pyrach.

BBC przypomina też historię trzech polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, którzy wnieśli najwięcej w łamanie niemieckich szyfrów. I ocenia, że dzięki pracy kryptologów – zarówno polskich, jak i brytyjskich – II wojna światowa była krótsza nawet o dwa lata.

KWO

ZOB. RÓWNIEŻ:

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11642 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]