Irlandia: W 2020 roku tylko jeden nowy kapłan

W 2020 roku w Irlandii zostanie wyświęcony tylko jeden katolicki kapłan. Oznacza to, że w kraju tym więcej będzie święceń biskupich niż kapłańskich.

Irlandia, zamieszkała w większości przez ludność katolicką, jest krajem ogarniętym przez niezwykle silny płomień dechrystianizacji. Obrazują to dobrze najnowsze informacje o liczbie święceń. W roku 2020 w Irlandii święcenia prezbiteriatu otrzyma tylko jeden kandydat do kapłaństwa. – Nie mamy nikogo, kto chciałby nas naśladować – mówi ks. Paddy Byrne cytowany przez gazetę „Irish Independent”.

Sam ks. Byrne ma 46 lat i jest drugim najmłodszym (sic) kapłanem w diecezji Kildare i Leighlin. W jego ocenie fakt, że w 26 irlandzkich diecezjach w tym roku pojawi się tylko jeden nowy kapłan to rzecz niezwykle godna pożałowania. Jak dodaje, Irlandia znajduje się w stanie prawdziwego kryzysu powołań.

Zdaniem księdza odpowiedzialność za ten fatalny stan rzeczy spoczywa na dwóch zjawiskach: z jednej strony to postępująca sekularyzacja społeczeństwa, z drugiej rażące skandale seksualne i nadużycia władzy, do jakich dochodziło w Kościele w Irlandii.

Co ciekawe sam ks. Byrne jako pożądaną odpowiedź na kryzys powołań podaje… wydanie przez Kościół zgody na dopuszczenie do święceń diakonatu i prezbiteriatu kobiet, co jest całkowicie niezgodne z nauczaniem Stolicy Apostolskiej.

W 2015 roku w Irlandii przyjęto ustawę legalizującą homoseksualne „małżeństwa”; umożliwił to wynik referendum, w którym większość obywateli poparła takie rozwiązanie.

Źródła: PCh24.pl, Katholisch.de

Pach

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Znamienny ten fakt, że więcej konsekrowano Biskupów! Bo cóż to znaczy? To zobrazowanie totalnego upadku tych nowusowych struktur. Tak po chłopsku, do roboty nie ma nikogo, ale do splendorów i miłego życia – A JAKŹE . . . Tak właśnie musimy to widzieć a nie wciąż pozwalać sobie wciskać ICH LORNETKI . . . ICH PUNKTY WIDZENIA… ICH RZEWNE KOŁYSANKI O ZBAWIENIU ZA DARMO . . .
AndrzejBR

Jeśli ten nowowyświecony kapłan należy do postępowych to dobra wiadomość. Im mniej roznosicieli herezji i błędów tym lepiej.
Pmp

Miała być wiosna kościoła a tu proszę, nuklearna zima:
:)

Wkrótce takie jaja i u nas będą jeśli Kościół będzie tak dalej postępować angażując się w politykę, ignorując sprawę pedofilii i homoherezji, nie mowiac juz o ignoriwaniu świeckich, prawa kanonicznego i papieża – przykładowo sprawa Kurskiego
Aha

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-08-19) | https://www.pch24.pl/irlandia--w-2020-roku-tylko-jeden-nowy-kaplan,77922,i.html

Skip to content