Izraelscy żołnierze czytali, że Watykan wspiera Hezbollach

Aktualizacja: 2009-07-24 6:03 pm

Izraelscy żołnierze z książki rozprowadzanej w jednostkach wojskowych mogli dowiedzieć się m.in., że Watykan wspiera Hezbollach i zorganizował  wyjazd jego członków do Auchswitz. Izraelska armia wstrzymała dystrybucję kontrowersyjnej pozycji.

Książka „Po obydwu stronach granicy” została opublikowana przez działający w USA Związek Ortodoksyjnych Kongregacji Ameryki we współpracy z rabinem Szmuelem Eliahu. Za zgodą dowódców była rozpowszechniana w jednostkach wojskowych.

Izraelski dziennik “Haaretz” podaje, że książkę dostali m.in. żołnierze batalionu pułkownika Tamira Szaloma z Brygady Nahszon. – Książka jest rozdawana regularnie, każdy ją u nas czyta i wierzy w to, co tam jest napisane – cytuje dziennik jednego z żołnierzy. Narratorem opowieści zawartej w książeczce jest były oficer libańskiego, islamskiego Hezbollahu nazywany Awi, który przeszedł z islamu na judaizm i zaczął pracować dla Izraela jako tajny agent. Zapewnia on, iż przez pewien czas znajdował się w bliskim otoczeniu lidera Hezbollahu szejka Hassana Nasrallaha, który według niego utrzymywał bliskie stosunki z Watykanem i przywódcami europejskimi. Podczas objazdu Europy Nasrallah miał odwiedzić Francję, Polskę, Włochy i Watykan.

– Wiedzieliśmy, że papież identyfikuje się z walką Hezbollahu – pisze Awi. W książce można przeczytać, że Watykan zorganizował dla liderów ugrupowania wycieczkę instruktażową do Auschwitz. – Widzieliśmy pociągi, rampy, stosy okularów i ubrań. Przybyliśmy, żeby się uczyć (…). Naszemu przewodnikowi szybko wyjaśniliśmy: każdy prawdziwy Arab, głęboko w swej duszy, jest swego rodzaju fanem nazistów – podaje książka.

Awi opisuje również wizyty u wpływowych europejskich polityków i dziennikarzy otwarcie wrogich wobec Izraela. – Nasz przewodnik przedstawił nam ważne postacie, które identyfikują się z naszą sprawą. To ludzie bogaci, ludzie posiadający władzę (…). Przeznaczają wielkie pieniądze na wsparcie różnego rodzaju izraelskich organizacji, które podminowują siłę izraelskiej armii – czytamy. Biuro rzecznika izraelskich sił zbrojnych wydało w tej kwestii specjalny komunikat. – Książka została przyjęta jako dar i była w dobrej wierze rozprowadzana wśród żołnierzy. Gdy zostaliśmy zaalarmowani w sprawie jej zawartości, dystrybucję bezzwłocznie wstrzymano.

Otoczenie samego rabina Eliahu podtrzymuje, że książka podaje informacje. – Awi to prawdziwa osoba, znam tego faceta osobiście. Pomogliśmy mu napisać tę historię. Zmieniliśmy tylko trochę szczegółów, by chronić jego i jego rodzinę – powiedział David Menahemov, współpracownik rabina.

MM/Rz

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11615 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]