W argentyńskim seminarium udzielano Komunii do ust. Władze kościelne zdecydowały je zamknąć

W argentyńskiej diecezji San Rafael władze kościelne zdecydowały o zamknięciu seminarium. Przyczyną okazało się udzielanie Komunii świętej do ust przez związanych z seminarium duchownych. O decyzji poinformował w poniedziałek rzecznik diecezji.

Biskup argentyńskiej diecezji San Rafael Eduardo Maria Taussig nakazał przyjmowanie Komunii świętej wyłącznie do rąk. Jednak ojciec Alejandro Miguel Ciarrocchi, rektor tamtejszego seminarium diecezjalnego, bronił praw kształcących się w nim kleryków do przyjmowania Ciała Pańskiego na język. W efekcie został usunięty ze stanowiska.

Mimo to, inni kapłani związani z seminarium, wciąż rozdawali Komunię świętą do ust. W efekcie biskup Taussig nakazał zamknięcie seminarium. Według rzecznika diecezji San Rafael ojca José Antonio Álvareza diecezjalny kler zareagował w sposób niezdyscyplinowany. W efekcie Kongregacja ds. Duchowieństwa uznała, że diecezja nie może zebrać dostatecznej liczby duchownych, którzy podporządkują się dyscyplinie kościelnej. W związku z tym seminarium zostało zlikwidowane. Kształcący się w nim klerycy trafią do innych ośrodków kształcenia.   

Jeden z autorów hiszpańskojęzycznej strony internetowej Wanderer zakwestionował źródło tej decyzji. Jego zdaniem Watykan co najwyżej zaakceptował decyzję wobec subiektywnej wersji wydarzeń przedstawionych przez biskupa.

Tak czy inaczej, warto przypomnieć, że prawo kościelne zabrania odmowy udzielania Komunii świętej tylko dlatego, że ktoś chce ją przyjąć na język. Ponadto biskup Schneider zwrócił uwagę, że w przypadku obaw związanych z kwestiami higienicznymi istnieje możliwość przyjęcia Komunii świętej do ust przez specjalny puryfikator.

Źródła: lifesitenews.com / pch24.pl

mjend

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-07-30) | https://www.pch24.pl/w-argentynskim-seminarium-udzielano-komunii-do-ust--wladze-koscielne-zdecydowaly-je-zamknac,77524,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content