Premier Hiszpanii twierdzi, że papież pomógł w ekshumacji gen. Franco. Watykan zaprzecza

Aktualizacja: 2020-07-21 9:18 pm

Stolica Apostolska zanegowała we wtorek deklaracje premiera Pedra Sancheza, który w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Il Corriere della Sera” stwierdził, że jego gabinet w sprawie ekshumacji generała Francisco Franco miał otrzymać „pomoc papieża”.

Premier Hiszpanii twierdzi, że papież pomógł w ekshumacji gen. Franco. Watykan zaprzecza

W komunikacie watykańskiego biura prasowego zaprzeczono, aby papież Franciszek miał podejmować jakiekolwiek działania wspierające przeniesienie ciała byłego hiszpańskiego premiera z bazyliki w Dolinie Poległych, gdzie znajduje się mauzoleum ofiar wojny domowej z lat 1936-39. Wyjaśniły, że Stolica Apostolska nigdy nie zabrała głosu w sprawie ekshumacji ciała generała Franco.

24 października 2019 r. zwłoki Franco zostały z inicjatywy Pedra Sancheza przeniesione na położony pod Madrytem cmentarz Mingorrubio w El Pardo. Procedury dotyczące tej sprawy Sanchez rozpoczął krótko po zaprzysiężeniu swojego pierwszego rządu w czerwcu 2018 r.

Premier socjalistycznego gabinetu twierdził, że ekshumacja i przeniesienie zwłok Franco są „konieczne z powodu zainicjowania przez generała zamachu stanu” w 1936 r., który przerodził się w trwającą do 1939 r. wojnę domową. Sanchez podkreślał też, iż obecność prochów Franco „uwłaczała pamięci” złożonych w Dolinie Poległych ponad 30 tys. ofiar hiszpańskiej wojny domowej.

Tymczasem rodzina generała wskazywała, że decyzja premiera wynikała jedynie z rewanżyzmu oraz chęci zbicia politycznego kapitału przez socjalistów na sporze o ekshumację Franco.

KAI

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-07-21)

 


 

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=115565 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]