Austria: zuchwała kradzież narodowych relikwii i obrzydliwa profanacja kościoła

Aktualizacja: 2020-07-18 11:56 am

Nieznani sprawcy skradli relikwie Leopolda III Świętego  z kościoła w Mara Lanzendorf niedaleko Wiednia.  Z kościoła zniknęła także monstrancja oraz kilka innych cennych przedmiotów liturgicznych, m.in. wartościowe kielichy oraz kadzidła. Według policyjnych raportów sprawcy dostali się do kościoła w środku nocy albo już nad ranem.

Leopold III z wyjątkową ofiarnością dbał o pomnożenie klasztorów i rozumiał, jak wielkie znaczenie mają zgromadzenia zakonne. Był fundatorem klasztoru  św. Krzyża, wystawił klasztor w Sattelbach, rozszerzył konwent w Kloster-Neuburg.

Starania o kanonizację Leopolda III Świętego (1073-1136) rozpoczęto w roku 1385. Ostatecznie kanonizowany został jednak dopiero sto lat później przez papieża Innocentego VIII.

Leopold III  Święty od zawsze był patronem katolików z Dolnej Austrii.  W XVII wieku cesarz Leopold I ogłosił swojego imiennika patronem całej Austrii w miejsce dotychczasowego patrona Św. Kolomana ze Stockerau.

Źródło: intoleranceagainstchristians.eu, erzdioezese-wien.at

ChS

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=115459 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]