Aktualizacja strony została wstrzymana

Austria: zuchwała kradzież narodowych relikwii i obrzydliwa profanacja kościoła

Nieznani sprawcy skradli relikwie Leopolda III Świętego  z kościoła w Mara Lanzendorf niedaleko Wiednia.  Z kościoła zniknęła także monstrancja oraz kilka innych cennych przedmiotów liturgicznych, m.in. wartościowe kielichy oraz kadzidła. Według policyjnych raportów sprawcy dostali się do kościoła w środku nocy albo już nad ranem.

Leopold III z wyjątkową ofiarnością dbał o pomnożenie klasztorów i rozumiał, jak wielkie znaczenie mają zgromadzenia zakonne. Był fundatorem klasztoru  św. Krzyża, wystawił klasztor w Sattelbach, rozszerzył konwent w Kloster-Neuburg.

Starania o kanonizację Leopolda III Świętego (1073-1136) rozpoczęto w roku 1385. Ostatecznie kanonizowany został jednak dopiero sto lat później przez papieża Innocentego VIII.

Leopold III  Święty od zawsze był patronem katolików z Dolnej Austrii.  W XVII wieku cesarz Leopold I ogłosił swojego imiennika patronem całej Austrii w miejsce dotychczasowego patrona Św. Kolomana ze Stockerau.

Źródło: intoleranceagainstchristians.eu, erzdioezese-wien.at

ChS

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-07-17) | https://www.pch24.pl/austria--zuchwala-kradziez-narodowych-relikwii-i-obrzydliwa-profanacja-kosciola,77263,i.html

Skip to content