Aktualizacja strony została wstrzymana

Francja: Podpalono katedrę w Nantes. Poważne zniszczenia

Katedra w Nantes stanęła w ogniu. Publikowane we francuskich mediach społecznościowych filmy pokazują języki ognia i unoszące się ze świątyni kłęby dymu. Straż pożąrna ugasiła pożar, ale zniszczenia są duże. Służby mówią o podpaleniu.

Francja: Podpalono katedrę w Nantes. Poważne zniszczenia

fot. printscreen/via twitter

Nantes to historyczna stolica Bretanii. Budowa nantejskiej katedry rozpoczęła się w 1434 roku na miejscu starszej, romańskiej świątyni. Katedrę pw. św. Piotra i Pawła zamknięli antychrześcijańscy rewolucjoniści; katolikom została zwrócona w 1802 roku.

W sobotę rano we francuskich mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się filmy obrazujące pożar katedry. Na miejscu pojawili się strażacy i po kilku godzinach akcji ugaili ogień. Pierwotnie podawano, że nie wiadomo jakie są przyczyny wypadku, czy doszło do celowego podpalenia, czy też rzecz jest efektem na przykład zwarcia jakiejś instalacji. 

Jednak wczesnym popołudniem francuskie służby poinformowały, że wszystko wskazuje na podpalenie: ogień płonął w trzech różnych miejscach. 

Na szczęście nie doszło do zajęcia ogniem dachu co pozwoliło uniknąć największych zniszczeń. Obecnie mówi się o całkowitym zniszczeniu organów oraz poważnych uszkodzeniach witraży. 

W 2019 roku Francją i całą Europą wstrząsnął horrendalny pożar katedry Notre-Dame. W tym roku z kolei spalił się (lub został spalony) kościół polsko-francuski w parafii Corbeil-Essonnes.

Źródło: Twitter

Pach

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-07-18)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Przypadki to owszem są ale tylko w gramatyce.
Andrev

Ciekawe, że meczety, hipermarkety, czy inne świątynie pogańskie się nie palą.
Paweł

Mogą chować głowę w piasek, mogą. Jednak nie zmieni nic faktu, ze tyle przypadków tworzy tendencje. To nie mogą być już przypadki.
Nickt

 


 

.