Amazonia: Nowa wpływowa organizacja opracowuje „inny sposób” bycia Kościołem

Podczas gdy uwagę opinii katolickiej przyciągają kwestie związane z epidemią Covid-19 czy protestami Black Lives Matter, a w Polsce dodatkowo z wyborami prezydenckimi, w Kościele dzieją się niezwykle ważkie rzeczy. Papież Franciszek rozwija współpracę z amazońskimi biskupami, będącą owocem Synodu Amazońskiego i posynodalnej adhortacji apostolskiej Querida Amazonia.

Niedawno powołana do życia została nowa organizacja, Amazońska Konferencja Eklezjalna. O jej charakterze mówił w rozmowie z „The Tablet” wiceszef tego bytu, peruwiański biskup David Martinez de Aguirre Guinea z Puerto Maldonado. Amazonia ma być swoistym „terenem testowym” dla Kościoła powszechnego. Hierarcha powiedział, że w ten sposób o Amazonii wyraził się jeszcze w 2013 roku sam papież Franciszek. Sama Amazońska Konferencja Eklezjalna ma być w znaczący sposób odmienna od innych podobnych struktur; dużo do powiedzenia mają w niej mieć nie tylko duchowni, ale także kobiety oraz amazońska ludność rdzenna. W podobnym tonie o organizacji wypowiedział się kard. Claudio Hummes, formalnie główny organizator Synodu Amazońskiego.

W związku z sugestią samego papieża nie będzie to konferencja episkopatu, taka, jakich wiele, ale coś, co nazwał Konferencją Eklezjalną dla regionu amazońskiego. Przyczyna tego leży w tym, że ma to być wyraz synodalnej natury Kościoła w tym regionie – stwierdził purpurat cytowany przez „The Tablet”.

Z kolei bp Martinez de Aguirre wskazał, że nowe ciało ma być „rodzajem eksperymentu”. – Nie wiem, czy to jest najwłaściwsze słowo, ale ma to być rodzaj eksperymentu nowej formy życia Kościoła, bazującego na synodalności, w której biskup nie jest już kimś, kto samodzielnie kieruje Kościołem, ale kimś, kto jest częścią większej kościelnej podróży – zaznaczył. Hierarcha dodał, że według papieża Franciszka teren Amazonii ma być polem testów dla Kościoła po Soborze Watykańskim II. Chodzi tu w dużej mierze o nową, dużo silniejszą niż dotąd rolę kobiet. 

Zamysły papieża i biskupów amazońskich skomentował też Mauricio Lopez, Meksykanin, który jest silnie zaangażowany w tworzenie nowej struktury. Według Lopeza idzie o to, by z udziałem ludności rdzennej, w tym zwłaszcza kobiet, „pojawił się nowy sposób bycia Kościołem”. Organizacja ma też rozmawiać o takich kwestiach jak grzech ekologiczny, amazoński ryt liturgiczny; Lopez wspomniał też o kwestii diakonatu kobiet, która jednak, jak podkreślił, natrafiła na Synodzie Amazońskim na duży opór.

Źródła: thetablet.co.uk, lifesitenews.com

Pach

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-07-13) | https://www.pch24.pl/amazonia--nowa-wplywowa-organizacja-opracowuje-inny-sposob-bycia-kosciolem,77180,i.html

Skip to content