Aktualizacja strony została wstrzymana

Spłonął zabytkowy kościół zbudowany przez św. Junipero Serrę

Ogień strawił doszczętnie dach historycznego kościoła założonego przez franciszkańskiego misjonarza św. Junipero Serrę. Nikt nie został ranny. Świątynia powstała w 1771 r. na terenie misji św. Archanioła Gabriela, która stała się jednym z fundamentów współczesnej Kalifornii.

Pożar został dostrzeżony około 4:30 rano i – według strażaków – wybuchł raczej w tylnej części budynku. Reakcja była szybka i ogień udało się sprawnie ugasić. Konstrukcja kościoła się nie zawaliła, jednak wnętrze jest całkowicie zniszczone. Na zdjęciach widać połamane ławki, przywalone przez deski, które spadły ze spalonego dachu.

Kościół  był właśnie remontowany w związku z przygotowaniem do 250 rocznicy misji, która będzie miała miejsce w przyszłym roku. „W związku z renowacją zabytkowe obrazy i inne cenne przedmioty znajdowały się na szczęście poza kościołem” – powiedział Adrian Marquez Alarcon, rzecznik archidiecezji Los Angeles. Niestety zniszczone zostały ławki i ściany, których renowacja dopiero co się zakończyła.

Przyczyny pożaru na razie nie są znane. Podpalenie jest jednak dość prawdopodobne, zważywszy na wandalizm, jaki w ostatnim czasie dotyka posągi Junipero Serry. Od czasu zabicia przez policjanta czarnoskórego George’a Floyda manifestacje przeciwko rasizmowi przetaczają się przez całą Amerykę. Protestujący zniszczyli już kilka pomników świętego, którego oskarżają o rasizm i wykorzystywanie rdzennej ludności. Opinii tej nie potwierdzają historycy.

Łukasz Sośniak SJ – Watykan  

Za: VaticanNews.va (13 lipca 2020)

 


 

Zabytkowy kościół stanął w płomieniach. Policja nie wyklucza, że podpaliła go lewica

W pobliżu Los Angeles doszło do pożaru zabytkowego kościoła. Policja nie wyklucza, że został on podpalony przez sympatyków lewicy.

Zabytkowy kościół Misji Świętego Gabriela został wybudowany 249 lat temu. Przechodził obecnie renowację w oczekiwaniu na 250 rocznicę. W sobotę jednak, z nieznanych na razie powodów, stanął w płomieniach.

Jak ogłosiła lokalna straż pożarna alarmy przeciwpożarowe zawyły około czwartej nad ranem w sobotę. Kiedy strażacy dotarli na miejsce zauważyli, że z jednego rogu świątyni wydobywa się pióropusz gęstego dymu. Po dokonaniu ewakuacji postronnych weszli do środka i zaczęli go gasić, ale spadające elementy dachu zmusiły ich do wycofania się na zewnątrz. Później razem z posiłkami – łącznie w akcji ratowniczej wzięło ok. 50 strażaków – gasili go z zewnątrz wykorzystując do tego drabiny.

Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń a pożar udało się opanować po niecałych trzech godzinach, zanim zabytkowy kościół się zawalił. Zniszczenia są jednak ogromne. Ogień strawił całkowicie drewnianą konstrukcję dachu i większość zabytkowego wnętrza, ocalał jedynie ołtarz.

Na razie nie wiadomo co spowodowało ten pożar. Pojawiła się jednak teoria, że kościół padł ofiarą lewicowych „antyrasistów”. Podczas obecnej fali zamieszek wstrząsających USA świątynie już nieraz padały ofiarą wandalizmu. Teoria ta jest o tyle bardziej prawdopodobna, że misja San Gabriel została założona przez św. Junipero Serra. Ten franciszkański mnich i założyciel katolickich misji w Kalifornii jest w ostatnim czasie obiektem furii kalifornijskiej lewicy której nie podoba się, że nawracał Indian na katolicyzm. Wielokrotnie doszło już do ataków na jego posągi, kierownictwo misji musiało nawet schować jakiś czas temu ten, który stał przed ich kościołem. Przedstawiciele lokalnej policji potwierdzili, że ta teoria zostanie wzięta pod uwagę w trakcie śledztwa.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Fox News Autor: WM

Za: stefczyk.info (2020.07.12)

 


 

.