Aktualizacja strony została wstrzymana

Holandia: zniszczono polską mozaikę Czarnej Madonny. Za atakiem stoi Black Lives Matters

Jak podaje portal Bndestem.nl w Bredzie doszło do profanacji mozaiki Czarnej Madonny, która dla Polaków żyjących w tym mieście od czasów II Wojny Światowej jest jednym z najważniejszych punktów miasta. Wszystko wskazuje na to, że za antykatolickim atakiem stoją przedstawiciele ruchu Black Lives Matter.

Sprawę skomentował burmistrz Bredy Paul Depla. Jego zdaniem tego typu akty wandalizmu są całkowicie nieuzasadnione. Włodarz miasta przekazał wyrazy współczucia mieszkającym w Bredzie Polakom, dla których „mozaika Czarnej Madonny ma wartość szczególną”.

Mozaika Czarnej Madonny w Bredzie została stworzona przez Jana Gladdinesa. W 1954 roku została umieszczona w maryjnej kapliczce w parku na rogu Wilhelminasingel i Lovensdijkstraat jako „podziękowanie dla polskich wyzwolicieli miasta spod niemieckiej okupacji”.

Według rzecznika miejskiego, graffiti „ nie jest łatwo usunąć”. „Będzie to wymagało specjalistycznej pracy, dla której jutro pierwsze kroki zostaną podjęte przez dział sprzątania gminy Breda”.

Źródło: bndestem.nl, p-tv.nl

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-06-23)

 


 

Skip to content