USA: walka z pomnikami trwa. W San Francisco wandale zniszczyli monument św. Junipera Serry

W Stanach Zjednoczonych nie ustają akty wandalizmu, które mają być wyrazem „walki z rasizmem”. Tym razem wandale w San Francisco zniszczyli pomnik św. Junipera Serry. Ten franciszkański misjonarz uchodzi za założyciela miasta. Jego „winą” zapewne był katolicyzm i nawracanie Indian.

USA: walka z pomnikami trwa. W San Francisco wandale zniszczyli monument św. Junipera Serry

Św. Juniper Serra Burkhard Mücke / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Według amerykańskich mediów w zniszczeniu pomnika świętego uczestniczyło około stu osób. Monument został powalony z cokołu na ziemię z pomcą liny zaczepionej o krzyż. Następnie sprawcy rzucili się na pomnik  kopali go i okładali.

Św. Juniper jest dla San Francisco ważną postacią. Uznaje się go bowiem za założyciela miasta. Od lat 60. XVIII wieku stał na czele misji, które odegrały istotną rolę w nawracaniu miejscowej ludności na chrześcijaństwo. Pomnik ku czci Junipero Serry został odsłonięty w roku 1907.

„Szatan działa”, „Zaczyna to wyglądać tak, jak nazistowskie Niemcy w latach 30-tych”, „Dlaczego nikt nie spróbuje tego powstrzymać? Gdzie jest policja albo Gwardia Narodowa? Mnóstwo fotografów”, „Amerykańscy talibowie… potem będą odcinać ludzkie głowy” – to kilka z wielu komentarzy, jakie pojawiły się na Twitterze pod krótkim filmem przedstawiającym zwalenie pomnika Junipero Serry.

Urodzony 24 XI 1713 r. ojciec Junipero Serra był hiszpańskim misjonarzem, który pracował najpierw w Meksyku, a potem w Kalifornii. Jest znany jako „apostoł Kalifornii” oraz „ojciec misji kalifornijskich”. W Kalifornii założył w sumie 9 misji, m.in. San Diego de Alcalá, Santa Clara de Asis i San Francisco de Asis. W sumie jego dzieło rozrosło się do 21 misji. Przewędrował tysiące kilometrów, często na pieszo. Osobiście nadzorował pozostałe misje położone wzdłuż wybrzeża z siedziby głównej w Carmel. Udzielił też w ciągu 14 lat sakramentu bierzmowania 5 309 osobom. Zmarł 28 sierpnia 1784 roku.

Ojciec Junipero Serra został beatyfikowany w roku 1988 przez papieża Jana Pawła II. 23 września 2015 r. papież Franciszek dokonał kanonizacji misjonarza w czasie swojej oficjalnej wizyty w Stanach Zjednoczonych. Ojciec święty powiedział wówczas m.in.: „Dzisiaj wspominamy jednego z tych świadków, którzy dali świadectwo radości Ewangelii na tych ziemiach, ojca Junipero Serrę. Był on ucieleśnieniem Kościoła, który idzie naprzód, Kościoła, który wyrusza, by przynieść wszędzie godzącą czułość Boga. (…)

Junipero dążył do obrony godności tubylczej społeczności, do chronienia jej przed tymi, którzy znęcali się nad nią i maltretowali ją. (…) Ojciec Serra miał motto, które inspirowało jego życie i pracę, i było nie tylko powiedzeniem, ale nade wszystko rzeczywistością, która kształtowała sposób, w jaki żył: ¡Siempre adleante! Zawsze naprzód!”

To nie jedyny tego rodzaju przypadek z San Francisco. Zniszczone zostały bowiem także dwa inne pomniki: Francisa Scotta Key’a, amerykańskiego poety, autora hymnu państwowego USA oraz gen. Ulyssesa Granta,  dowódcy wojsk Unii w trakcie wojny secesyjnej, a później prezydenta USA.

Zamieszki i akty wandalizmu mają związek z zabójstwem czarnoskórego George’a Floyda przez policjanta w Minneapolis.

Źródło: tvp.info, Twitter, mercurynews.com, carmelmission.org

jjf/MA

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-06-20)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Gdzie są biskupi amerykańscy? Stracili głos, tak elokwentny w sprawach rzekomego rasizmu (białych wobec „niewinnych” czarnych), głos tak rozpalony w sprawach „ekologii” i dialogów religijnych czy „ekumenizmu”, tak diabelski w sprawach „wolności religijnej”?? Stracili głos, milczą? To mają wolność religijną! Jeszcze chwila i wierzący-inaczej przyjdą i do nich, przyjdą i po nich, przyjdą podpalić ich rezydencje, ich samochody, przyjdą masowo zniszczyć kościoły. Bo to jest tylko kwestia czasu i nieuchronna konsekwencja tej rewolucji neomarksistowskiej, której nie chcą się sprzeciwić, bo…  sami w niej uczestniczą.

 


 

Skip to content