Aktualizacja strony została wstrzymana

Niemieccy teologowie chcą, by Franciszek zdjął ekskomunikę z Marcina Lutra

W 1521 roku papież Leon X ekskomunikował księdza Marcina Lutra w bulli Decet Romanum Pontificem. Teraz wpływowe niemieckie środowiska ekumeniczne domagają się… zniesienia ekskomuniki i przywrócenia Lutra na łono Kościoła katolickiego.

Kilka dni temu z postulatem zdjęcia z Marcina Lutra papieskiej ekskomuniki wystąpiła grupa niemieckich uczonych katolickich i protestanckich, Altenberger Ökumenische Gesprächskreis. Według grupy około 30 teologów papież Franciszek powinien zrehabilitować herezjarchę, co miałoby przyczynić się do pogłębienia dialogu ekumenicznego.

Grupa wezwała zarazem Światową Federację Luterańską do odrzucenia określenia „antychryst” jakim Luter opisywał papieża.

Postulat grupy nagłośnił portal Katholisch.de podlegający Konferencji Episkopatu Niemiec.

Według teolog Johanny Rahner, która jest członkiem grupy, Kościół katolicki mógłby okazać szacunek współczesnym protestantom zdejmując z Lutra ekskomunikę. – Ekumenizm żyje dzięki działaniom symbolicznym i odwołanie potępiającej Lutra bulli miałoby szczególne znaczenie – powiedziała Rahner.

Profesoressa stwierdziła, że już dekret Unitatis redintegratio Soboru Watykańskiego II daje podstawy do twierdzenia, że ekskomunika została de facto zdjęta; bulli jednak oficjalnie nie cofnięto, stąd należałoby to teraz uczynić. Tym więcej, że, podkreśliła, nie idzie o samego Lutra, ale też o poglądy, które bulla potępia, a których część nadal jest podtrzymywana przez współczesne wspólnoty ewangelickie.

Rahner uważa ponadto, że Luter nazwał papieża antychrystem ze względu na styl swoich czasów oraz na obawę przed końcem świata, która nękała go u kresu życia.

Wcześniej Światowa Federacja Luterańska ogłosiła już dokument, w którym krytycznie oceniła określanie papieża mianem „antychrysta”.

Według profesoressy, która wykłada na Uniwersytecie w Tybindze, najbliższe lata nadarzą wiele okazji do pogłębienia dialogu ekumenicznego, bo będzie wiele „pięćsetnych” rocznic. Punktem kocowym będzie rok 2030, kiedy 500 lat skończy Confessio Augustana, fundamentalne dla protestantyzmu wyznanie wiary.

Światowa Rada Luterańska i Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan ogłosiły już na początku styczni tego roku, że planują wspólne upamiętnienie 500. rocznicy ekskomuniki Lutra, która ogłoszona została 3 stycznia 1521 roku.

W Rzymie odbędzie się z tej okazji ekumeniczne nabożeństwo – i to nie samego 3 stycznia, ale 25 czerwca 2021, bo właśnie 25 czerwca 1530 ogłoszono Confessio Augustana.

Źródło: Katholisch.de

Pach

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-06-08) | https://www.pch24.pl/niemieccy-teologowie-chca--by-franciszek-zdjal-ekskomunike-z-marcina-lutra,76486,i.html

Skip to content