Szojgu zaprosił szefa Pentagonu do Moskwy na Paradę Zwycięstwa

Aktualizacja: 2020-06-3 9:29 am

Minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu zaprosił swojego amerykańskiego odpowiednika, szefa Pentagonu Marka Espera, do wzięcia udziału w dorocznej Paradzie Zwycięstwa z okazji rocznicy pokonania III Rzeszy. Nie podano jednak, czy Esper przyjął zaproszenie.

We wtorek podczas rozmowy telefonicznej rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zaprosił szefa Pentagonu, Marka Espera, na paradę w Moskwie z okazji Dnia Zwycięstwa. Poinformował o tym rosyjski resort obrony. Nie podano jednak, czy Esper przyjął zaproszenie.

W tym roku wielka parada z okazji Dnia Zwycięstwa i 75. rocznicy pokonania III Rzeszy, tradycyjnie mające miejsce na moskiewskim Placu Czerwonym 9 maja, została przełożona w związku z pandemią koronawirusa i odbędzie się 24 czerwca br. Według agencji Tass, wszyscy zaproszeni goście z zagranicy po przybyciu do Rosji zostaną poddani testom na obecność SARS-CoV-2. Ponadto, Rosjanie chcą, żeby członkowie zagranicznych delegacji przed przyjazdem odbyli dwutygodniową kwarantannę i przedstawili dokumenty pokazujące ujemne wyniki testów na koronawirusa. Szojgu mówił wcześniej, że do udziału w paradzie zaproszono żołnierzy z 19 krajów.

Według oficjalnych informacji strony rosyjskiej, podczas rozmowy szefowie resortów obrony Rosji i USA omawiali kwestie dotyczące kontroli zbrojeń i współpracy przy zwalczaniu epidemii koronawirusa. Ponadto, rozmowy dotknęły także środków na rzecz zakończenia konfliktu i ustabilizowania sytuacji w Syrii, a także zapewnienia bezpieczeństwa kontyngentom wojskowym m.in. w Afganistanie.

W poniedziałek rozmowę telefoniczną odbyli też prezydenci USA i Rosji, Donald Trump i Władimir Putin. Według Białego Domu, dotyczyła ona „ostatnich wysiłków na rzecz pokonania pandemii koronawirusa i ponownego otwarcia światowych gospodarek”. W rozmowie Trump podkreślił również potrzebę efektywnej kontroli zbrojeń. Kreml podał z kolek, że obaj przywódcy omawiali potrzebę zintensyfikowania dialogu amerykańsko-rosyjskiego ws. stabilności strategicznej i kroków na rzecz wzmocnienia wzajemnego zaufania w sferze militarnej.

Reuters / rferl.org / Tass / Kresy.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=114595 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]