Aktualizacja strony została wstrzymana

USA: podpalenie i profanacja katolickich świątyń w trakcie zamieszek

Dwa kościoły, jeden w Minneapolis a drugi w Nowym Jorku, znalazły się na celowniku wandali biorących udział w trwających protestach.

W wielu miastach USA od minionego poniedziałku trwają protesty spowodowane śmiercią czarnoskórego 46-letniego George’a Floyda. Amerykanin został zamordowany w Minneapolis podczas brutalnej interwencji policyjnej. W wielu miejscach demonstracje przerodziły się w zamieszki charakteryzujące się niszczeniem mienia publicznego, walkami z policją czy plądrowaniem sklepów.

Wandale obrali sobie za cel także niektóre katolickie świątynie. „Bazylika Najświętszej Maryi Panny [w Minneapolis – red.] ucierpiała wczoraj niewielkie zniszczenia. Podczas incydentu nikt nie został ranny. W tym czasie modlimy się o pokój i uzdrowienie sytuacji w naszym mieście” – podała rzecznik świątyni Mae Desaire. „Zniszczenia w porównaniu z tym, co dzieje się w mieście, są naprawdę minimalne i to na tym chcielibyśmy się skupić” – dodała w rozmowie z Catholic News Agency.

Parafia nie sprecyzowała charakteru zniszczeń. Komentatorzy w mediach społecznościowych sugerują podpalenie. Kościół Najświętszej Maryi Panny konsekrowano w 1914 r. W 1926 r. na mocy decyzji papieża Piusa XI nadano jej stratus bazyliki mniejszej. Była to pierwsza katolicka świątynia tej rangi w Stanach Zjednoczonych.

Podczas zamieszek ucierpiała też Katedra św. Patryka na Manhattanie, siedziba arcybiskupa Nowego Jorku. W trakcie demonstracji przechodzącej Piątą Aleją, jeden z uczestników na murach kościoła napisał wulgarne graffiti.

Podczas protestów, w samym Nowym Jorku spłonęło już 15 samochodów policyjnych. Nowojorska policja (NYPD) aresztowała ponad 100 osób. W całym kraju obserwujemy dantejskie sceny z udziałem protestujących. Na porządku dziennym są regularne walki z policją, sieć obiegają zdjęcia z masowego plądrowania sklepów, a Donald Trump zapowiedział uznanie lewackich bojówek – ANTIFY za organizację terrorystyczną.

Jak wynika z doniesień reporterów Fox News, podpalono również znajdujący się nieopodal Białego Domu kościół św. Jana.

Źródło: catholicherald.co.uk / irishcentral.com
PR

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-06-01) | https://www.pch24.pl/usa--podpalenie-i-profanacja-katolickich-swiatyn-w-trakcie-zamieszek,76345,i.html

Skip to content