USA: podpalenie i profanacja katolickich świątyń w trakcie zamieszek

Aktualizacja: 2020-06-1 10:10 am

Dwa kościoły, jeden w Minneapolis a drugi w Nowym Jorku, znalazły się na celowniku wandali biorących udział w trwających protestach.

W wielu miastach USA od minionego poniedziałku trwają protesty spowodowane śmiercią czarnoskórego 46-letniego George’a Floyda. Amerykanin został zamordowany w Minneapolis podczas brutalnej interwencji policyjnej. W wielu miejscach demonstracje przerodziły się w zamieszki charakteryzujące się niszczeniem mienia publicznego, walkami z policją czy plądrowaniem sklepów.

Wandale obrali sobie za cel także niektóre katolickie świątynie. „Bazylika Najświętszej Maryi Panny [w Minneapolis – red.] ucierpiała wczoraj niewielkie zniszczenia. Podczas incydentu nikt nie został ranny. W tym czasie modlimy się o pokój i uzdrowienie sytuacji w naszym mieście” – podała rzecznik świątyni Mae Desaire. „Zniszczenia w porównaniu z tym, co dzieje się w mieście, są naprawdę minimalne i to na tym chcielibyśmy się skupić” – dodała w rozmowie z Catholic News Agency.

Parafia nie sprecyzowała charakteru zniszczeń. Komentatorzy w mediach społecznościowych sugerują podpalenie. Kościół Najświętszej Maryi Panny konsekrowano w 1914 r. W 1926 r. na mocy decyzji papieża Piusa XI nadano jej stratus bazyliki mniejszej. Była to pierwsza katolicka świątynia tej rangi w Stanach Zjednoczonych.

Podczas zamieszek ucierpiała też Katedra św. Patryka na Manhattanie, siedziba arcybiskupa Nowego Jorku. W trakcie demonstracji przechodzącej Piątą Aleją, jeden z uczestników na murach kościoła napisał wulgarne graffiti.

Podczas protestów, w samym Nowym Jorku spłonęło już 15 samochodów policyjnych. Nowojorska policja (NYPD) aresztowała ponad 100 osób. W całym kraju obserwujemy dantejskie sceny z udziałem protestujących. Na porządku dziennym są regularne walki z policją, sieć obiegają zdjęcia z masowego plądrowania sklepów, a Donald Trump zapowiedział uznanie lewackich bojówek – ANTIFY za organizację terrorystyczną.

Jak wynika z doniesień reporterów Fox News, podpalono również znajdujący się nieopodal Białego Domu kościół św. Jana.

Źródło: catholicherald.co.uk / irishcentral.com
PR

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=114564 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]