Aktualizacja strony została wstrzymana

Wstrząsające dane z Monachium. Z Kościoła odeszła rekordowa liczba katolików

W roku 2019 w archidiecezji Monachium i Freising z Kościołem oficjalnie zerwało 10 744 osób. To nowy rekord, poprzedni padł w roku 1992, kiedy taką decyzje podjęło 9010 katolików. Kierujący archidiecezją kard. Reinhard Marx tłumacząc, dlaczego nie zamierza kandydować na stanowisko przewodniczącego konferencji episkopatu Niemiec, twierdził, że nie pozwala mu na to wiek i chciałby zająć się sprawami własnej diecezji.

Według oficjalnych danych, w minionym roku archidiecezji Monachium i Freising ubyło 10 744 wiernych, którzy zerwali więzy prawne łączące ich z lokalnym Kościołem. Po raz pierwszy też w historii liczba ta przekroczyła poziom 10 tysięcy. Dla porównania w roku 2018 z tą diecezją – leżącą w katolickiej Bawarii – zerwało 8 995 osób. Bayerischer Rundfunk poprosił w tej sprawie Niemców o opinie, z której wynika, że motywy stojące za taką decyzją bywają różne. Wskazywano m.in. na skandale pedofilskie czy „dyskryminację” kobiet.

O ile trend laicyzacyjny utrzymuje się nad Renem bez większych zmian, za decyzjami o wystąpieniu z Kościoła stoją często także i względu finansowe. W Niemczech osoby należące do wspólnot religijnych opłacają specjalny podatek przeznaczony na ich finansowanie. Zazwyczaj jest to 8-9 proc. od naliczonego podatku dochodowego. Środki te trafiają m.in. do katolickich diecezji, wspólnot ewangelickich i starokatolickich oraz gmin żydowskich. To równocześnie jedna z nielicznych danin, której… można uniknąć. Wystarczy złożyć stosowny wniosek w urzędzie stanu cywilnego. Diecezje traktują to jednak jako akt apostazji, odmawiając takim osobom np. prawa do katolickiego pochówku, co w przeszłości rodziło poważne kontrowersje.

Według oficjalnych danych, w roku 2016 na terenie archidiecezji monachijskiej mieszkało 1 732 342 katolików. Dla porównania, w roku 1970 było ich 2 854 354. Choć liczba wiernych regularnie spada w całym kraju, środki przekazywane diecezjom rosły, sięgając w roku 2018 6,64 miliarda euro. W tej sytuacji niemiecki Kościół wiedzie w Europie prym pod względem możliwości finansowych, a w skali globalne konkuruje wyłącznie z Kościołem amerykańskim.

Źródło: catholicworldreport.com

mat

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Po tym, co się tam wyprawia, to dziwne, że jakikolwiek katolik został.
Obcy Astronom

Podatek kościelny to jedna z najskuteczniejszych metod walki z Kościołem. Tak jest wszędzie, gdzie to wprowadzono, nie tylko w Niemczech.
Republikanin

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-05-29) | https://www.pch24.pl/wstrzasajace-dane-z-monachium--z-kosciola-odeszla-rekordowa-liczba-katolikow,76288,i.html

Skip to content