Aktualizacja strony została wstrzymana

Kuba: wybudowano pierwszy kościół od ponad 60 lat

W stolicy Kuby – Hawanie wybudowano pierwszy kościół od ponad 60 lat, czyli od czasu, kiedy Fidel Castro przejął rządy na wyspie. Został on poświęcony św. Janowi Pawłowi II.

Aby uzyskać zgodę na jego wybudowanie czekano 25 lat. Fundusze pochodziły od różnych organizacji, wśród nich budowę wspierało także Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Na jego konstrukcję wykorzystano m.in. materiały, które wcześniej były użyte do wybudowania ołtarza, przy którym Mszę św. sprawował Benedykt XVI. W kościele znajduje się m.in. obraz Bożego Miłosierdzia, któremu poświęcona jest tamtejsza wspólnota.

Nowy Kościół w Hawanie jest drugim wybudowanym na wyspie od 1959 roku. Pierwszy powstał w Sandino, na zachodnim krańcu wyspy. Po dojściu do władzy Fidel Castro zarekwirował bowiem wszystkie dobra kościelne, a misjonarzy wyrzucił z kraju wprowadzając ateizm. Po upadku Muru Berlińskiego rozpoczął się powolny proces otwierania się Kuby na relacje z Kościołem i Stolicą Apostolską. Zaowocowało to m.in. pielgrzymką na tę wyspę Jana Pawła II w 1998 roku, a potem Benedykta XVI w roku 2012. Na Kubie, w Hawanie, w 2015 roku odbyło się także słynne spotkanie Papieża Franciszka z patriarchą Moskwy Cyrylem.

Paweł Pasierbek SJ – Watykan

Za: VaticanNews.va (28 maja 2020)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Dziwne, że VaticanNews pisze o tym dopiero pod koniec maja, a przecież agencje światowe informowały wiele miesięcy temu, bo pierwsza msza w tym kościele odprawiona została 26 stycznia br. To po pierwsze, a po drugie… No cóż, szkoda, że na tym dziewiczym terenie, pozbawionym od lat katolickich wzorców, już od samego zarania zwodzi się wiernych i jako mistrza pokazuje się  Jana Pawła 2 – kontynuatora rewolucji protestancko-masońskiej, poświęcając temu jakże świętemu pierwszy od kilkudziesięciu lat kościół.

 


 

Skip to content