Gdy wirusolog bierze się za liturgię. Grzegorz Górny o upadku czci do Najświętszego Sakramentu

Pandemia sprawiła, że odmrażanie kościołów na zachodzie Europy postępuje pod dyktando epidemiologów i wirusologów. To oni „dyktują dziś warunki, w jakich mogą odbywać się liturgie. Ich głos okazuje się ważniejszy niż głos prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów” – zauważył na łamach wpolityce.pl Grzegorz Górny w tekście pod wymownym tytułem „Wirusolodzy ds. Kultu Bożego i epidemiolodzy ds. Dyscypliny Sakramentów”. 

Co do zasady – a reguluje tę kwestię prawo kościelne – władza świecka nie ma prawa zmieniać obrzędów mszalnych. Pandemia koronawirusa to zmieniła. Oto liturgię regulują specjaliści od epidemii i wirusów. Efekt? W takich krajach jak Włochy czy Niemcy Msze św. kapłani odprawiają w maseczkach, obowiązuje Komunia św. na rękę podawana przez szafarzy w lateksowych jednorazowych rękawiczkach… wyrzucanych po Eucharystii do kosza. Jak pisze Górny, w niektórych diecezjach Hostia przekazywana jest za pomocą szczypiec lub pincety.

Na tym nie koniec. Publicysta odnalazł bowiem w internecie nagrania dokumentujące porażające praktyki – ołtarz jako „szwedzki stół” z plastikowymi talerzykami, które służą jako naczynie na Hostie, którymi „częstują się” wierni. Są przypadki udzielania sakramentu w rękawiczkach czy pakowania Chleba Eucharystycznego w foliowe woreczki. Górny zauważył, że nie są to powszechne praktyki, ale też nie wywołują one stanowczej reakcji biskupów miesjca. 

Równocześnie w sąsiedztwie kościołów odnaleźć można restauracje, a w nich klientów bez maseczek i lateksowych rękawiczek. To często ci sami ludzie, którzy chwilę wcześnie dali się wkręcić w pandemiczną liturgiczną praktykę. Niestety, kapłani, którzy protestują przeciwko świętokradczej „nowej rzeczywistości”, pozostają w mniejszości. Zaś ci, którzy pozostają przy tradycyjnym udzielaniu Komunii św. ,oskarżani są o brak posłuszeństwa.

Grzegorz Górny w swoim felietonie odkrywa źródło liturgicznego horroru. We Włoszech „podawanie konsekrowanych Hostii w lateksowych rękawicach jest częścią porozumienia zawartego między przewodniczącym tamtejszego episkopatu kardynałem Gualtiero Bassettim a premierem Giuseppe Contem. Upowszechnienie tej praktyki dziwi, bowiem to biskupi decydują o tym, co dzieje się w ich diecezjach, a nie episkopat. Z drugiej strony jest Stolica Apostolska i jeśli sprawa dotyczy całego Kościoła, to tam winny zapadać tak poważne decyzje jak te dotyczące rewolucji w sposobie komunikowania wiernych.

Publicysta zauważył, że 18 maja – w dniu wspomnianego porozumienia – Franciszek odprawił w Bazylice św. Piotra Mszę na stulecie urodzin Jana Pawła II i celebrował ją bez maseczki i bez lateksowych rękawiczek. Maseczek nie miały też osoby towarzyszące mu przy ołtarzu. 

Zdaniem Górnego, część biskupów, a nawet episkopatów w krajach Europy Zachodniej „okazała się bardziej cesarska od cezara”. Zaś władza świecka bez większych problemów wymogła na hierarchach decyzje, które publicysta określił mianem gwałtu profanum na sacrum. Sprawa jest szczególnie bolesna, bo dotyka największej świętości – Najświętszego Sakramentu.

Źródło: wpolityce.pl

MA

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Z Dekretu bp opolskiego A. Czai Do odwołania przedłużam dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej dla wszystkich wiernych przebywających na terenie Diecezji Opolskiej w niedziele i dni świąteczne. 16. Należy szczególnie dbać o zasady higieny i myć dokładnie ręce przed każdą czynnością liturgiczną; bezwzględnie powinno się zdezynfekować dłonie także podczas liturgii, bezpośrednio przed rozdzielaniem Komunii świętej. Komunia udzielana jest tylko do ręki.
AnnaG

Proszę Pana Grzegorza Górnego o kolejny artykuł tym razem w odniesieni do NASZEGO krajowego podwórka. Cudze ganicie, a swego nie widzicie. Belka i źdźbło.
gosciu

No cóż tak działa V kolumna Szatana w Polsce między innymi
Jgk

Nadzwyczajnych szafarzy nie instalowali w Kościele wirusolodzy.
ena

Od dawna zastanawiało mnie,czym będzie owa „ohyda spustoszenia”, trochę inaczej to sobie wyobrażałam, ale teraz wiem, jak to interpretować… Przyjdź Panie Jezu!
Ja

A w Polsce sanepid nie wydaje wytycznych udzielania Komunii Św? A na Podkarpaciu? A co na to nas episkopat?
Jestem katolicz

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-05-27) | https://www.pch24.pl/gdy-wirusolog-bierze-sie-za-liturgie--grzegorz-gorny-o-upadku-czci-do-najswietszego-sakramentu,76237,i.html

Skip to content