Policja nowojorska inwestuje w… maszyny do pisania

Aktualizacja: 2009-07-13 12:47 pm

W epoce komputerów, nowojorska policja zawarła kontrakt za milion dolarów na zakup… maszyn do pisania.

W czasie instalowania urządzeń do laserowych pomiarów prędkości samochodów, automatycznego rejestrowania tablic rejestracyjnych, monitorowania wszystkich i każdego za pomocą setek tysięcy czułych kamer, policja nowojorska dalej korzysta z urządzeń z początków XX wieku. Nowojorska NYPD zawarła właśnie 3-letni kontrakt na dostawę mechanicznych (sic!) oraz elektromechanicznych maszyn do pisania na sumę 982 tysięcy dolarów. Cena niektórych maszyn do pisania wynosi prawie 650 dolarów za sztukę, co samo w sobie budzi wielkie podejrzenia co do pełnej legalności kontraktu.

Nie zanosi się na szybką elektronizację nowojorskiej policji, która dalej używa starych, poczciwych maszyn do pisania do sporządzania niektórych formularzy. “System [policji nowojorskiej] jest związany z plagą powtarzającej się dokumentacji, nieefektywnie użytego personelu, niedziałających urządzeń, przestarzałą technologią.” – stwierdza w raporcie z 2008 roku dr Edith Linn, była policjantka, profesor kryminalistyki na uniwerstytecie Berkeley College na Manhattanie.

Z wywiadu przeprowadzonego przez dr Linn z 500 policjantami NYPD wynika, że często konieczność korzystania z przestarzałego wyposażenia, jak właśnie maszyny do pisania, skłania policjantów do unikania dokonywania aresztowań w przypadku przestępstw mniejszej wagi.

Największym priorytetem sił bezpieczeństwa wszystkich krajów cieszą się programy rozwijające sytemy inwigilacji ludności oraz łatwego, zautomatyzowanego ściągania różnego rodzaju opłat, np. za nieznaczne przekroczenie prędkości na obszarze, na którym jakby celowo i sztucznie zaniżono dozwoloną prędkość. Powodzeniem cieszą się również programy instalowania kamer na skrzyżowaniach. Systemy tego typu nie przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa na drogach, co zostało udowodnione w badaniach przeprowadzonych przez wydziały inżynierii ruchu amerykańskich i kanadyjskich uniwersytetów.


Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie New York Post
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11407 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]