Prefekt Kongregacji ds. Biskupów: Więcej kobiet w seminariach! Musimy zmienić mentalność i przełamać klerykalizm

Kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów, oczekuje silniejszego włączenia kobiet w kształcenie przyszłych kapłanów. Według hierarchy większa obecność pań w seminariach doprowadzi do zmiany mentalności i utrudni rozwój klerykalizmu.

O swoich zapatrywaniach w tym zakresie kanadyjski kardynał mówił w wywiadzie dla watykańskiego magazynu kobiecego „Donne Chiesa Mondo” (pol. Kobiety Kościół Świat). Ouellet podkreślił, że duchowe prowadzenie seminarzystów powinno nadal spoczywać w gestii księdza. Kobiety mogłyby jednak być w seminariach obecne silniej niż teraz, co miałoby, jak sądzi, pozytywny wpływ na rozwój osobisty kształcących się młodych mężczyzn. Zdaniem hierarchy kobiety pomogą seminarzystom w ich podejściu do własnego świata uczuć a także w rozwoju tożsamości psychospołecznej i psychoseksualnej.

Prefekt Kongregacji ds. Biskupów sądzi, że seminarzysta, który podczas swojej edukacji nie ma kontaktu z kobietami, może bardzo szybko wykształcić w sobie niezdrowy stosunek do płci przeciwnej. Kobieta będzie dla takiego księdza czymś niebezpiecznym.

Purpurat uważa ponadto, że większa obecność pań w katedrze kształcącej seminarzystów pomoże im w zaakceptowaniu zasady równoprawnej współpracy kobiet i mężczyzn. Bez tego seminarzyści ryzykują życie na sposób klerykalny.

Ouellet stwierdził wręcz, że kobiety powinny stać się „integralną częścią składową kształcenia” przyszłych księży. Dzięki temu uda się doprowadzić do zmiany mentalności, która pozwoli na zwalczenie klerykalizmu. Obecnie Kościół „znajduje się wciąż w klerykalnej koncepcji kształcenia”, powiedział Kanadyjczyk. Choć purpurat dostrzega w tym obszarze pewne „postępy”, to jego zdaniem wciąż zbyt wiele rzeczy związanych jest z „przestarzałym myśleniem”.

Marc Ouellet został kreowany kardynałem w 2003 roku. Przewodniczącym Kongregacji ds. Biskupów uczynił go w roku 2010 papież Benedykt XVI.

Źródło: Katholisch.de

Pach

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Więcej modlitwy nad grobem a nie o kobietach się ślinić
Rada

To jeden z tych, którzy dosyć skutecznie rozwalają seminaria i de facto pozbawiają Kościół nowych księży.
demos

Wypowiedź odpowiednia dla pisma „Wysokie obcasy”
PPJ

Beda uczyly ksiezy o wlasnej seksualnosci. Czy zakladac prezerwatywy tez beda uczyly ?
Stan

Kardynał – kameleon. Za Benedykta XVI kreował się na konserwatystę, teraz za Franciszka stał się liberałem dzielnie walczącym z klerykalizmem, podobnie jak aktualny mentor i Rewolucja Francuska.
M.

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-04-24) | https://www.pch24.pl/prefekt-kongregacji-ds--biskupow--wiecej-kobiet-w-seminariach--musimy-zmienic-mentalnosc-i-przelamac-klerykalizm,75601,i.html

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content