Równi i równiejsi. Nielegalne zgromadzenie pod pomnikiem Bohaterów Getta bez interwencji policji

Aktualizacja: 2020-04-19 3:18 pm
„Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze” – te słowa jak ulał pasują do wydarzeń w Polsce w czasie pandemii. Kiedy zwykli obywatele poddani są silnym obostrzeniom i dostają mandaty niezgodnie z prawem, inni mogą się gromadzić i upamiętniać wydarzenia z histori.

Nielegalne zgromadzenie pod pomnikiem Getta. / foto: Twitter: Bernard_pl

Pandemia w Polsce to okres silnych obostrzeń w zakresie przemieszczania się, wszelkie zgromadzenia są zakazane, a nawet małżeństwo idące do sklepu musi zachować 2 metry odległości. Tymczasem okazuje się, iż są równi i równiejsi wobec prawa.

Rocznica powstania w Getcie Warszawskim

Dziś przypada 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Miała ona zostać upamiętniona poprzez wirtualną akcją Źonkile, syrenami alarmowymi włączonymi w południe oraz kwiatami złożonymi w dziesięciu punktach Warszawy, gdzie toczyły się walki.

Do tej pory w akcji Źonkile wolontariusze rozdawali papierowe kwiaty – znak pamięci o tych, którzy uczestniczyli i zginęli w powstaniu w getcie warszawskim. W tym roku będzie można wziąć udział w akcji online.

Całkiem niedawno byłem przekonany, że 19 kwietnia jak każdego roku spotkamy na ulicach Warszawy setki wolontariuszy, którzy będą rozdawać papierowe żonkile i materiały edukacyjne na znak pamięci o bohaterach warszawskiego getta – powiedział dyrektor Muzeum POLIN, Zygmunt Stępiński.

Nie odbędą się natomiast oficjalne uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta. W imieniu władz stolicy w dziesięciu punktach Warszawy, związanych z walkami, zostaną złożone kwiaty – informował poranny komunikat PAP.

Nielegalne zgromadzenie pod pomnikiem Bohaterów Getta

Tymczasem, mimo braku oficjalnych uroczystości, pod pomnikiem zgromadziło się kilkanaście osób. W przypadku niektórych osób nie doszło też do zachowania wymaganej odległości 2 metrów odstępu.

Przypomnijmy, że jeszcze kilka dni temu inicjatorzy akcji STOP 447 zostali ukarani mandatami. – Tu się zgromadziło ponad 70 osób. Dlaczego policja nie wlepia mandatów, jak to było w przypadku składania petycji w sprawie 447 do ambasady amerykańskiej? – pyta redaktor naczelny „Najwyższego Czasu!”, Tomasz Sommer.

Dlaczego TVN nie wzywa do pilnej interwencji antyterrorystów by rozpędzić tłum? – dodaje ironicznie.

Za: Najwyższy Czas! (19/04/2020) -- [Org. tytuł: «Równi i równiejsi. Nielegalne zgromadzenie pod pomnikiem Bohaterów Getta bez interwencji policji [FOTO]»]
Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=113580 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]