Kongregacja Nauki Wiary wyjaśnia nieporozumienia wywołane przez abp. Fisichellę

Aktualizacja: 2009-07-12 9:52 am

Kongregacja Nauki Wiary dokładnie wyjaśnia i przypomina stanowisko Kościoła wobec aborcji. Wyjaśnienie opublikowane przez dziennik “L’Osservatore Romano” stanowi reakcję na zamieszanie wywołane wypowiedzią abp. Rino Fisichelli w sprawie przymuszenia do aborcji dziewięcioletniej Brazylijki.

Kongregacja Nauki Wiary potwierdza jednoznaczne stanowisko Kościoła w kwestii życia poczętego. “Formalna współpraca w dokonaniu aborcji stanowi poważne wykroczenie. Kościół za takie przestępstwo przeciwko życiu ludzkiemu przewiduje kanoniczną karę ekskomuniki” – czytamy w watykańskim dzienniku.

To pokłosie sprawy dziewięcioletniej Brazylijki, która najpierw została zgwałcona przez ojczyma, a następnie przymuszona do zabicia dwójki swoich – nienarodzonych jeszcze – dzieci, w czym szczeglną rolę odegrała asystentka społeczna Karolina Rodrigues. Komentując to wydarzenie abp. Jose Cardoso Sobrinho przytoczył odpowiedni kanon prawa kanonicznego informujący o ekskomunice, którą zaciągają wszyscy biorący udział w aborcji.

Po tej wypowiedzi media na świecie wytykały brazylijskiemu hierarsze brak miłosierdzia. Głos zabrał również przewodniczącego Papieskiej Akademii Źycia abp. Fisichella. W artykule „Po stronie brazylijskiej dziewczynki” („L’Osservatore Romano” z 15 marca) hierarcha napisał, że z powodu błędnej decyzji abp. Sobrinho ucierpiała wiarygodność nauki Kościoła. Wytknął mu również, że zamiast troszczyć się o dziewczynkę, od razu pomyślał o ekskomunice.

Przeciwko tekstowi abp. Fisichelii wystąpili w oświadczeniu brazylijscy duchowni oraz świeccy z diecezji Olinde i Recife prostując błędne informacje przytaczane przez przewodniczącego Papieskiej Akademii Źycia. Autorzy i sygnatariusze oświadczenia podkreślali zwłaszcza troskę jaką abp. Sobrinho oraz inni duchowni otaczali dziewczynkę.

Kulisy nieporozumień wokół brazylijskiej dziewczynki odsłonił kilka dni temu na swoim blogu włoski dziennikarz, watykanista Sandro Magister. Poinformował on, że po artykule abp. Fisichelli 27 z 46 członków Papieskiej Akademii Źycia napisało do swojego przewodniczącego, aby ten wycofał się z „błędnego stanowiska”. Po odmowie, domagali się oni wyjaśnienia sprawy oraz jasnego wyłożenia stanowiska Kościoła wobec aborcji w Kongregacji Nauki Wiary oraz u watykańskiego sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone.

MM/Lifessitenews.com/Republicca.it

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11358 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]