Aktualizacja strony została wstrzymana

Skandal. Europoseł Wiosny grozi wywołaniem na Śląsku powstania

Niebywała wypowiedź europosła Łukasza Kohuta z partii Wiosna. Polityk zasugerował możliwość podjęcia działań na rzecz wywołania powstania na Śląsku.

Łukasz Kohut jest europoseł skrajnej formacji lewicowej Wiosna założonej przez Roberta Biedronia, obecnie kandydata Lewicy na prezydenta Polski. Kohut na Twitterze skomentował materiał Wiadomości TVP, który krytycznie oceniał niektóre działania Unii Europejskiej. Przy tej okazji ten urodzony w Katowicach polityk zasugerował podjęcie działań na rzecz… wywołania powstania na Śląsku.

„Dzisiaj kolejny raz Wiadomości TVP – zgodnie z linią Kremla – zaatakowały Unię Europejską. Nie idźcie tą drogą, bo zrobimy Wam tukej [w gwarze śląskiej: tutaj – red.] na Śląsku 4 powstanie. Śląsk zawsze w Europie”.

W jakim celu miałoby zostać przeprowadzone takie powstanie? Czy idzie o oderwanie Śląska od Polski?  To nie tylko skrajnie obraźliwe dla ofiary krwi i życia, jaką Polacy na Śląsku ponieśli walcząc w powstaniach o wolność. To także niezwykle groźne z perspektywy polskiego interesu narodowego.

Kohut był w przeszłości związany między innymi z Ruchem Palikota. Angażuje się też w lokalne śląskie inicjatywy, jak choćby Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich. Stowarzyszenie to działa na rzecz, między innymi, zarejestrowania języka śląskiego jako języka regionalnego. Choć cel ten może brzmieć niewinnie, w istocie fakt ewentualnej rejestracji gwary śląskiej jako osobnego języka byłby wodą na młyn autonomistów.

Na zagrożenia związane z promowaniem takich postulatów od lat zwraca uwagę publicysta Piotr Semka, przestrzegając między innymi przed Ruchem Autonomii Śląska, któremu przewodzi Jerzy Gorzelik, historyk sztuki znany z wielu niezwykle obraźliwych pod adresem państwa polskiego wypowiedzi. Już 10 lat temu na łamach „Rzeczypospolitej” Semka pisał, że członkowie ruchu ślązakowców mówią wprawdzie o autonomii, ale kontekst ich działalności budzi bardzo poważne podejrzenia o dążenie do separatyzmu.

Źródła: Twitter, rp.pl

Pach

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-04-13)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Tego typu postawy trzeba nie tylko piętnować, ale kiedyś stosowano jedynie słuszną karę: karę śmierci za zdradę. Niestety, w dzisiejszych czasach tego typu deklaracje będą miały wsparcie medialne oraz ze strony tych wszystkich, którzy od dawna marzą o podziale Polski. Jak na przykład ze strony nijakiego Radka Sikorskiego, który na łamach amerykańskiego pisma Foreign Affiars już w 1996 roku pisał: „Polskę byłoby łatwiej reformować, gdyby porzuciła wyeksploatowane regiony, takie jak Śląsk.” I jaka nagana sięgnęła tego typka? Ano, wręcz przeciwnie: po tej wypowiedzi został nie tylko Marszałkiem Sejmu, potem Ministrem Spraw Zagranicznych (za rządów PO), ale Ministrem Obrony Narodowej! Oczywiście szefem MON-u został już za rządów „dobrej zmiany”. Nie łudźcie się więc Państwo, ale z tą „dobrą zmianą” to tylko takie żarty…

 


 

Skip to content