Amerykańscy katolicy do biskupów: Ułatwcie dostęp do sakramentów!

Grupa katolickich liderów opinii w Stanach Zjednoczonych zainicjowała apel do biskupów, aby uczynili wszystko, co możliwe, by – pomimo surowych państwowych ograniczeń – sakramenty święte stały się bardziej dostępne dla wiernych. Pod petycją podpisało się już ponad 25 tysięcy osób.

„Zamknięcie katolickich kościołów w następstwie epidemii koronawirusa w całym kraju wstrzymało możliwość regularnego uczestnictwa we Mszy i utrudniło dostęp do innych sakramentów dla wiernych” – przypomina portal Catholic Herald, informując o akcji, którą poparło swymi podpisami już niemal 26 tysięcy osób.

Chcemy przebywać w obecności Eucharystii, chcemy Mszy. Chcemy adoracji, procesji, wszystkich tych rzeczy – powiedziała inicjatorka akcji, dr Janet E. Smith, profesor teologii moralnej, dawny wykładowca seminarium w Detroit. Przyznała, że martwi ją to, iż nie podejmuje się zbyt wielkiego wysiłku w celu zapewnienia sakramentów chorym i umierającym.

Najbardziej niepokoi odmowa, ze strony przynajmniej jednego biskupa, tego by kapłani z jego diecezji udzielali namaszczenia chorych – powiedziała Smith Catholic News Agency. – Jestem za to pod wrażeniem pozwolenia na udzielanie go nawet osobom, które nie są mocno chore. Sakrament ma moc uzdrawiania i umacniania – dodała uczona.

Część amerykańskich diecezji pozwala duchownym sprawować niektóre sakramenty i nabożeństwa zgodnie z rządowymi przepisami, zakazującymi dużych zgromadzeń. Niektórzy księża wprowadzili „samochodową” spowiedź, adorację i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Część biskupów regularnie transmituje przez media przesłania do wiernych i Msze na żywo lub też organizuje publiczne adoracje Pana Jezusa przed wejściami do świątyń.

Jednak inni hierarchowie zamknęli wszystkie budynki kościelne w swoich diecezjach i próbowali zakazać wszelkich sakramentów, z wyjątkiem sytuacji gdy wierny znajdował się w niebezpieczeństwie śmierci. Zdarzały się sytuacje, że zakazy kościelne poszły nawet dalej niż restrykcje wyznaczone przez władze świeckie.

Gwałtowne zamknięcie kościołów jest bardzo niepokojące. W Rzymie w ciągu 24 godzin po ich zamknięciu świątynie zostały znów otwarte. W miejscach, w których prawo stanowi, że ludzie muszą pozostać w domu, powinniśmy tego przestrzegać, ale jeśli kościoły mogą być otwarte, powinny zostać udostępnione. Z pewnością możemy zapewnić, że podczas prywatnej modlitwy i adoracji ludzie mogą pozostawać w odległości ok. 2 metrów od siebie – zauważyła profesor Smith.

Stosowanie sztywnych kryteriów wydaje się bardzo błędne. W małych społecznościach wiejskich, gdzie choroba nie wybuchła, należy zezwolić na większą swobodę gromadzenia się niż w skupiskach miejskich, mocno nią dotkniętych – dodała.

„Błagamy was, abyście zrobili wszystko, co w waszej mocy, aby w czasie obecnego kryzysu sakramenty stały się dla nas bardziej dostępne. Jest coś bardzo nie tak z kulturą, która pozwala klinikom aborcyjnym i sklepom z alkoholem pozostać otwartymi, ale zamyka miejsca kultu” – czytamy w apelu do hierarchów.

„Chociaż bezpieczeństwo i współpraca z władzami cywilnymi są konieczne, musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby uzyskać dostęp do tego, co niezbędne dla naszego życia duchowego. Z pewnością nie powinniśmy dobrowolnie pozbawiać się sakramentów” – podkreślają sygnatariusze.

Wskazują oni na różne możliwości wysłuchania Mszy i nabożeństw przez wiernych, na przykład z własnych samochodów, bez wzajemnego bezpośredniego kontaktu.

W liście otwartym zatytułowanym „Jesteśmy ludem Wielkiej Nocy” czytamy, że jeśli rząd zabrania księżom posługiwania chorym w szpitalu lub w ich domach, biskupi powinni „złożyć osobistą i formalną prośbę do władz cywilnych, aby zezwoliły na taką sakramentalną posługę z zapewnieniem, że wszystkie należyte środki ostrożności będą uwzględnione”.

List otwarty zawiera listę znanych katolików popierających wystąpienie. Znaleźli się wśród nich między innymi: Thomas Farr, prezes Instytutu Wolności Religijnej; Abby Johnson, była dyrektor kliniki aborcyjnej; Phillip F. Lawler, redaktor Catholic World News; felietonista Daily Wire Matt Walsh; teolog dr Peter Kwasniewski; Philip Gray, prezes JCL Fundacji Świętego Józefa i organizacji Katolicy Zjednoczeni dla Wiary; dr John Zmirak, autor „Niepoprawnego politycznie przewodnika po katolicyzmie”.

Źródła: Catholic Herald, weareaneasterpeople.com

RoM

„Jesteśmy ludem Wielkiej Nocy”

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-04-10) | https://www.pch24.pl/amerykanscy-katolicy-do-biskupow--ulatwcie-dostep-do-sakramentow-,75277,i.html

Skip to content