Jak Szwedzi walczą z koronawirusem? Msza święta bez wiernych, ale poza tym restrykcji jest mało

Aktualizacja: 2020-04-3 12:52 pm

Podczas gdy w Polsce i większości krajów świata zachodniego wprowadzono surowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa, w Szwecji restrykcje są relatywnie niewielkie. Otwarte są szkoły, przedszkola czy restauracje. Kościół jednak zrezygnował z publicznych Mszy świętych. O szczegółach opowiadał arcybiskup Sztokholmu, kard. Anders Arborelius.

Jak Szwedzi walczą z koronawirusem? Msza święta bez wiernych, ale poza tym restrykcji jest mało

fot. youtube.com/meetingdirimini

Kard. Anders Arborelius jest biskupem Sztokholmu od 1998 roku. Jego diecezja pokrywa obszar całego kraju. W rozmowie z niemieckim portalem radia katedralnego Domradio.de purpurat przekonywał, że dość specyficzny szwedzki model walki z koronawirusem jak na razie wykazuje się dużą skutecznością. Także i on ulega już jednak pewnym zmianom.

Kardynał powiedział, że szwedzki rząd poprosił wszystkie osoby starsze o to, by maksymalnie jak to możliwe ograniczyły swój udział w życiu publicznym.

W Szwecji postawiono na dużą dozę dowolności. Stopniowo jest jednak coraz ostrzej. Nie może zbierać się więcej niż 49 osób – wskazał.

Na ulicach ludzi jednak nie brakuje. W autobusach widać wprawdzie mniej pasażerów, ale spacerowiczów jest wielu. – Mamy teraz piękną pogodę, wielu ludzi się przemieszcza, cieszy się słońcem po zimie – zaznaczył kardynał.

Szwedzki Kościół katolicki wprowadził tymczasem duże ograniczenia. – W tym tygodniu postanowiliśmy o wstrzymaniu wszystkich publicznych Mszy świętych – chyba, że chodzi o bardzo niewielkie grupy, na przykład siostry zakonne. Większych Mszy świętych nie będzie u nas także na Wielkanoc – powiedział sztokholmski metropolita.

Kardynał stwierdził, że szwedzki Kościół katolicki, tak samo jak w innych krajach, stara się docierać teraz do wiernych za pośrednictwem Internetu i innych kanałów komunikacji. Przyznał wszelako, że choć wierni dość dobrze znoszą te ograniczenia, to jednak niemożność normalnego świętowania Zmartwychwstania Pańskiego jest „tragiczna”.

Purpurat wyjaśnił też, że utrudnione jest też niesienie posługi starym i chorym. Można odwiedzać ich w ich własnych domach, ale nie wolno wchodzić do szpitali ani domów opieki.

Ponadto kardynał ocenił, że Szwedzi dość karnie stosują się do wszystkich restrykcji nakładanych przez władze; najwięcej ofiar śmiertelnych jest w dzielnicach zamieszkanych przez imigrantów, na przykład Somalijczyków i Syryjczyków. Jego zdaniem wynika to zarówno z kwestii społecznych, jak i językowych, bo nie wszyscy migranci rozumieją, do czego zachęcają ich władze.

Źródło: Domradio.de

Pach

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=113125 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]