Koronawirus w Czarnogórze i Grecji – prawosławni duchowni aresztowani. Ograniczenia także w cerkwiach Rosji

Aktualizacja: 2020-03-30 9:49 am

W czarnogórskim klasztorze Reževići niedaleko kurortu Petrovac na Moru policja aresztowała prawosławnego duchownego oraz 11 wiernych. Zdaniem władz pochodzący z Republiki Serbskiej ojciec Chryzostom złamał wszystkie normy sanitarne oraz zasady bezpieczeństwa obowiązujące w Czarnogórze w związku z pandemią. Nie zamykając drzwi klasztoru duchowny miał narazić zdrowie i życie mieszkańców – w ogromnej większości jego wiernych. W związku z tą sytuacją cała „dwunastka” została wyprowadzona w kajdankach z przyklasztornej cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Bożej.

Z kolei w Grecji, gdzie władze zamknęły dla wiernych wszystkie świątynie, aresztowano prawosławnego duchownego za zorganizowanie nabożeństwa dla świeckich, w czasie którego udzielał Komunii świętej (w Cerkwi prawosławnej niemal zawsze pod dwoma postaciami: Ciała i Krwi Chrystusa). Do zdarzenia doszło w regionie Dirfis-Messalia.

Natomiast kilka dni temu policja aresztowała istotną w hierarchii greckiej Cerkwi postać – metropolitę Serafina Kifirskiego (duchowny z wyspy Kithira w Attyce). Służby otrzymały sygnał, że wrota cerkwi pozostają otwarte, a do świątyni na nabożeństwo – przed którym biły dzwony – podążają grupy wiernych.

W niedzielę władze w Atenach poinformowały, że zakazują rodakom celebrowania świąt Wielkiej Nocy, które w tym roku u prawosławnych przypadają 19 kwietnia. Zakaz dotyczy zarówno cerkwi, jak i setek klasztorów. Zakazano także tradycyjnych wyjazdów na wieś do najbliższych.

Natomiast w Rosji patriarcha Cyryl zwrócił się do wiernych, by powstrzymali się od odwiedzenia świątyń. W Moskwie jednak utrzymany zostaje porządek nabożeństw ze względu na tych wiernych, którzy uznają wizyty w cerkwi za konieczne. Z kolei w Petersburgu, gdzie władze wprowadziły zakaz przychodzenia do świątyń, przedstawiciele Cerkwi określili decyzję jako sprzeczną z konstytucją, a duża cześć świątyń pozostaje wciąż otwarta.

Źródło: „Orthodox Times” / www.spzh.ru
ChS

Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=113005 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]