Nowojorsko-włoski deweloper z watykańskimi powiązaniami wykupuje kościelne posiadłości

Aktualizacja: 2006-02-23 12:00 am

Ulokowana przy Park Avenue na Manhattanie agencja handlu nieruchomościami Follieri Group, prowadzona przez włoskich milionerów Raffaello Follieri i jego ojca Pasquale Follieri, prowadzi masowy wykup nieruchomości kościelnych w USA.

Po licznych skandalach seksualnych i związanych z nimi kolosalnymi odszkodowaniami (dotychczas wypłacono w USA odszkodowania przekraczające miliard dolarów), będące w tarapatach finansowych diecezje amerykańskie wystawiają na sprzedaż swoje nieruchomości. Na przykład w samej tylko diecezji bostońskiej, tylko od sierpnia 2003 dokonano sprzedaży posiadłości kościelnych na sumę 200 milionów dolarów. Innym czynnikiem zmuszającym diecezje do sprzedaży nieruchomości jest dokonywana konsolidacja parafii, najczęściej wymuszona przez stały spadek liczby księży oraz zmiany demograficzne amerykańskich miast.

Rodzina Follieri, posiadająca liczne kontakty z najwyższymi oficjałami Watykanu (np. zasiadający z zarządzie korporacji Andrea Sodano jest kuzynem Sekretarza Stanu kard. Angelo Sodano), ma niemal nieograniczony kontakt i bezpośredni dostęp do najważniejszych osobistości Kościoła. Korporacja otrzymała też uprawnienia do działania w imieniu i interesie władz kościelnych, szczególnie na terenie USA.

Dotychczas firma Follieri wykupiła liczne nieruchomości w Chicago, Filadelfii i New Jersey na sumę 100 milionów dolarów. Nie szukająca rozgłosu w swoich działaniach rozpoznawczych korporacja, przygotowuje się do wykupu nieruchomości na dodatkową sumę ćwierć miliarda dolarów. Jak twierdzi charyzmatyczny, 27-letni szef Raffaello Follieri, firma wygrywa przetargi w 60-70 procentach ofert sprzedaży.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=113 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]