Samotna procesja z relikwiami ulicami Lublina zatrzymana. Zakaz wydał metropolita

Aktualizacja: 2020-03-20 9:57 am

Inicjatywa proboszcza z Lublina, który w czasie pandemii ruszył z procesją z relikwiami św. Antoniego ulicami miasta, wzywając wiernych do modlitwy została zatrzymana. Pomysł, jako nieuzgodniony z władzami kościelnymi, nie spodobał się metropolicie lubelskiemu.

Samotna procesja z relikwiami ulicami Lublina zatrzymana. Zakaz wydał metropolita

Ks. MIROSŁAW MATUSZNY
[Photo:] Jacek Szydlowski/ Forum

Ks. Mirosław Matuszny, proboszcz parafii pw. Nawrócenia św. Pawła po raz pierwszy ulicami miasta przeszedł we wtorek. Swoją samotną procesję z relikwiami zapowiedział wcześniej na Facebooku, prosząc wiernych, by ci pozostali w domach i towarzyszyli mu w modlitwie stojąc w oknach. Inicjatywa księdza znalazła mocny odzew w mediach, także zagranicznych. Kapłan cieszył się z tego, i jak mówił, stało się to na większą chwałę Bożą oraz wzbudziło poczucie modlitewnej wspólnoty.

Nie zabrakło też krytyków, którzy procesję proboszcza w sposób deprymujący porównywali do “zwyczajów średniowiecznych”, tak jakby w średniowiecznej pobożności było coś złego.  Sam kapłan jednak nie zrażał się i zapowiadał, że będzie kontynuował swoją posługę do „samego końca, swojego lub jej”.

Kolejna procesja z relikwiami miała odbyć się w czwartek. Tak się jednak nie stało. Zakaz jej zorganizowania wydał bp. Stanisław Budzik. Powodem takiej decyzji była samowolność działań. Rzecznik lubelskiej kurii wyjaśnił, że tego rodzaju akcje powinny być skoordynowane i zaplanowane. Proboszcz poinformował, że podda się decyzji przełożonego i poprosił wiernych o modlitwę.

Decyzja biskupa nie znalazła zrozumienia wśród ludzi. Po materiałem opisującym sprawę – na niekojarzonym z katolicyzmem, czy konserwatywnym spojrzeniem na świat portalu o2.pl – pojawiło się wiele komentarzy – nie tylko krytycznych, ale zdecydowanie broniących kapłana. „A ja nie wiem o co chodzi. Poszedł samotnie się modlić i prosił o modlitwę. Nie zachęcał ludzi, żeby się do niego zbliżali, przyłączali inaczej niż duchowo. Naprawdę nie wiem czego od niego chcecie. Pomodlić się chyba nikomu nie zaszkodzi. Oczywiście jeśli ktoś chce” – napisał użytkownik marqoos. Inny użytkownik dorzucił „…przecież robił co mu wiara podpowiadała , ja go podziwiałam”. Z kolei Mis napisał: „A co on takiego zrobił złego??? Modli się w bardzo pilnej intencji. Ta modlitwa jest potrzebna nam wszystkim teraz”.

Źródło: o2.pl

MA

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Czekamy na decyzję biskupa o całkowitym zamknięciu lub lepiej wyburzeniu wszystkich kościołów diecezji w ramach walki z epidemią.
MB8

Kardynał Luksemburga, Jean-Claude Hollerich krytykuje to, że z powodu koronawirusa niektórzy okazali wiarę w cuda, “której ja nie podzielam”. Ostrzega też przed procesjami: “jedynymi, którzy cieszą się z procesji, są wirusy.”
Wojtek

Panu Bogu dzięki za tak wspaniałe postępowanie tego heroicznego Kapłana.. Rozpoczyna się proces oddzielania pszenicy od kąkolu i przy okazji wychodzą zamysły serc wielu..
Kefas

Cień TW Filozofa coraz dłuższy. Idąc ulicami odmawiam różaniec; czy też powinienem zapytać bpa o pozwolenie?
magis

Takim biskupom posluszenstwo nie obowiazuje! Jesli zakazuja ratunku dla dusz, to kaplan ma prawo postawic zbawienie dusz wiernych ponad wole biskupa. Salus animarum najpierw!
Trad

Po wolnościach obywatelskich i gospodarce Kościół Katolicki będzie kolejną ofiarą tej pandemii.
Tytus

Ta akcja księdza Matusznego spotkała się z żywym odzewem katolików na świecie, z wyrazami poparacia. Ktoś mi wytłumaczy, co chodzi biskupowi?? Pozazdrościł zwykłemu księdzu inicjatywy? Kapłan, który niesie ludziom nadzieję i to przy tym “hejcie” lewaków i ateistów! To bardzo, bardzo smutne! Bez przesady można powiedzieć, że świat patrzy na polski Kościół, a hierarcha, który powinien popierać takie akcje, blokuje je! Zatroszczył się o zdrowie i bezpieczeństwo kapłana? Niech mi to ktoś wyjaśni!
Terezjusz

Abp Budzik powinien dostać jakaś nagrodę z Gazety Wyborczej ” Za podkopywanie wiary i walkę z ciemnogrodem”. Gratuluję ks. arcybiskupie.
Obcy Astronom

to obnaza stan kosciola polskiego
3

Bóg rozliczy takich “pasterzy” jak ten biskup. Jak on się Boga nie boi
Artur

Nadal powinien chodzić , proszę poczytać historię innych epidemii
Badua

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=112740 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]