Aktualizacja strony została wstrzymana

Biskupi i przeorzy niejednomyślni. W niektórych diecezjach wierni nie wejdą do kościołów

Jesteśmy świadkami bezprecedensowej sytuacji – w dobie zagrożenia epidemiologicznego biskupi apelują do wiernych o nieuczestniczenie w Mszach Świętych. Rząd zabronił zgromadzeń liczniejszych niż pięćdziesięcioosobowe, ale gdzieniegdzie na Msze będzie mogło wejść znacznie mniej wiernych. Albo nikt – jak w Gliwicach i w niektórych kościołach ojców dominikanów.

„Podczas każdej Mszy św. może przebywać wewnątrz kościoła jednorazowo maksymalnie do 50 osób. Na drzwiach wejściowych należy umieścić wyraźną informację na ten temat. Należy policzyć osoby wchodzące do kościoła” – czytamy w dekrecie abp. Gądeckiego, metropolity poznańskiego i jednocześnie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Metropolita poznański zachęca, aby parafie ze swoich świątyń – w miarę możliwości technicznych – transmitowały w mediach społecznościowych niedzielną Mszę św. z homilią duszpasterza, jak również codzienną wieczorną modlitwę różańcową. „Należy tworzyć w kościołach okazje do całodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy, aby wierni mogli wstępować tam na modlitwę osobistą” – pisze abp Gądecki. W sobotę o godz. 20.00 TVP 1 i TVP Info wyemituje orędzie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego związane ze stanem zagrożenia epidemicznego w kraju – poinformował dodatkowo rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. „W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, zachęcam do skorzystania z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych” – napisał na Twitterze przewodniczący Episkopatu Polski.

W Krakowie jak w Poznaniu

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zgodnie z zaleceniami Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej. „Apeluję do wiernych, aby w tych dniach pozostali w domach, korzystając z udzielonej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej. Nieuczestniczenie w Mszy świętej niedzielnej w tych warunkach nie jest przejawem braku pobożności i wiary, lecz wyrazem troski o dobro wspólne i miłości Boga obecnego w drugim człowieku. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe” – czytamy w dekrecie. „Zachęcam wiernych, aby poza liturgią indywidualnie nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą” – apeluje abp Jędraszewski i poleca duszpasterzom aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia i aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu. Metropolita krakowski poleca także, aby kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną, a także prosi o solidarność z osobami starszymi, potrzebującymi i samotnymi, np. poprzez pomoc w zakupach.

Podobne rozwiązania zaordynowali biskupi Piotr Libera (diecezja płocka), Romuald Kamiński (diecezja warszawsko-praska, gdzie zawieszone zostaje też wspólne celebrowanie nabożeństwa: Gorzkich Źali, Drogi Krzyżowej, Godzinek, Różańca, Koronki do Miłosierdzia Bożego), metropolita białostocki Tadeusz Wojda, metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, bp Andrzej Jeż (diecezja tarnowska, gdzie zawieszono wspólne celebrowanie nabożeństw: Gorzkich Źali, Drogi Krzyżowej, Godzinek, Różańca, Koronki do Miłosierdzia Bożego i innych) oraz metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Bielsko-Biała. Na Mszy tylko ci, którzy zamówili intencję

Zupełnie inaczej do sprawy podszedł biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel. Według jego zarządzenia w każdej Eucharystii, także niedzielnej, mogą uczestniczyć tylko osoby, które zamówiły intencję tej Mszy świętej. Jednocześnie ordynariusz udzielił dyspensy wszystkim wiernym na terenie diecezji bielsko-żywieckiej od uczestnictwa w niedzielnej liturgii i wezwał do pozostania w domach. W przypadku pogrzebów i ślubów uczestniczy tylko najbliższa rodzina. Odwołane zostają wszystkie nabożeństwa, w tym Gorzkie Źale i Droga Krzyżowa” – napisał hierarcha i zaapelował o „daleko idącą samodyscyplinę, pozostając w domach”. „Nie narażajmy duszpasterzy na odpowiedzialność karną za złamanie obowiązującego prawa. Zostało ono wprowadzone, aby powstrzymać falę zachorowań i śmierci” – wezwał.

Nowy Targ. Msza co pół godziny

Ciekawe rozwiązanie zastosowała największa parafia w Nowym Targu – pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W związku z koronawirusem zmieniono porządek Mszy św. – w niedzielę Eucharystie będą co 30 minut. – Zgodnie z wytycznymi zarówno polskiego rządu jak i Episkopatu zmieniamy porządek Mszy św., tak aby liczba wiernych nie przekroczyła 50 osób – mówi ks. Stanisław Strojek, proboszcz parafii i zarazemdziekan dekanatu nowotarskiego. – Zależy nam na tym, aby być z ludźmi cały czas. Dlatego będziemy posługiwać cały dzień, od godz. 6.00 do 20.30 – dodaje ks. Strojek. Do kościoła będzie można wejść tylko jednymi drzwiami. Wierni będą dokładnie liczeni. Jeśli liczba osób chętnych przekroczy limit 50, to będą poproszeni o zaczekanie na kolejną liturgię.

Pierwsza Msza św. zaplanowana jest na 6.00. Następne na 6.30, 7.00, 7.30. Między 8 a 9 jest przerwa. Kolejne liturgie: 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.00. Od 12.30 do 13.30 kolejna przerwa. Potem Msze św. rozpoczną się od 13.30, ostatnia o 15.30. Od godz. 16.00 przerwa 60 min. Popołudniowe Eucharystie rozpoczną się od 17.00 (17.30, 18.00). Od 18.30 do 19.30 przerwa. Ostatnie dwie: 19.30 i 20.00.

Szok w Gliwicach – Mszy nie będzie 

Natomiast biskup diecezji Gliwickiej Jan Kopiec… zabronił komukolwiek z wiernych udziału we Mszy Świętej! W jego komunikacie czytamy: „odwołane zostają planowe godziny Mszy św. we wszystkich kościołach i kaplicach Diecezji Gliwickiej. Kapłani będą odprawiać przewidziane Msze św. w kościołach parafialnych lub kaplicach, według wyznaczonych na te dni intencji, jednak bez udziału ludu (sine populo); nakazuję jednocześnie odprawienie jednej Mszy św. każdego dnia do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii; z powodów duszpasterskich udzielam prawa binacji i trynacji”. Jednocześnie biskup ogłosił dyspensę dla wszystkich: „ze względu na decyzję o sprawowaniu Mszy św. bez udziału ludu udzielam wszystkim diecezjanom oraz innym osobom przebywającym na terenie Diecezji Gliwickiej, dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św; jednocześnie przypominam o możliwości uczestniczenia w Eucharystii za pośrednictwem środków społecznego przekazu”.

W diecezji tej zawieszone zostają nabożeństwa Gorzkich żali i Drogi Krzyżowej we wszystkich kościołach i kaplicach. A uroczystości pogrzebowe należy ograniczyć jedynie do trzeciej stacji (na cmentarzu), w obecności najbliższej rodziny (nie więcej niż 50 osób). Msza św. pogrzebowa może być odprawiona w dniu pogrzebu, ale sine populo lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego.

Jednocześnie biskup zalecił otwarcie kościołów celem umożliwienia indywidualnej modlitwy, mając jednak na uwadze, by jednorazowo w kościele nie przebywało więcej niż 50 osób oraz zorganizowanie dyżurów w konfesjonale w ciągu dnia.

Dominikanie nie przyjmą wiernych. „Nie są w stanie spełnić wymogów”

Msze nie odbędą się również w niektórych kościołach ojców dominikanów. Ogłosili to m.in. zakonnicy z Łodzi, Wrocława i z Krakowa. „Kaplica naszego klasztoru ma niewielką powierzchnię, w niedziele panuje w niej tłok, a modlący się w niej wierni, nie są w stanie zachować należnego dystansu dla uniknięcia zakażenia drogą kropelkową. Decyzja ta, podyktowana wzajemną troską i zaleceniami służb sanitarnych, ma na celu ochronę wiernych i naszych współbraci przed ryzykiem zarażenia się wirusem 2019-nCoV” – oznajmili dominikanie z Łodzi.

„Nie jesteśmy w stanie spełnić wymogów wynikających z konieczności ograniczenia zgromadzeń, także religijnych, do nie więcej niż 50 osób. W niedzielę 15 marca nasza bazylika i kościół pw. św. Idziego będą zamknięte. Zapewniamy, że powierzone nam intencje mszalne będziemy odprawiali w wewnętrznej kaplicy klasztoru” – napisali dominikanie z Krakowa.

W podobnym tonie wypowiedzieli się ich współbracia z Wrocławia: „Nasz kościół, położony w samym sercu Wrocławia, gromadzi w każdą niedzielę cztery tysiące osób przyjeżdżających z całego miasta i okolic. Nie jesteśmy w stanie spełnić wymogów bezpieczeństwa, wynikających z konieczności ograniczenia liczebności zgromadzenia w naszej świątyni do nie więcej niż 50 osób. Biorąc zaś pod uwagę wyżej wspomnianą specyfikę miejsca, nawet mniejsza liczba osób nie gwarantuje bezpieczeństwa’.

Za: KAI

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-03-14) | https://www.pch24.pl/biskupi-i-przeorzy-niejednomyslni--w-niektorych-diecezjach-wierni-nie-wejda-do-kosciolow,74639,i.html

Skip to content