Aktualizacja strony została wstrzymana

Abp Gądecki apeluje o stosowanie się do decyzji władz. Msze święte z udziałem najwyżej 50 wiernych

Abp Stanisław Gądecki wystosował komunikat w związku z decyzją rządu o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Przewodniczący Episkopatu Polski zaapelował do biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji o możliwości uczestniczenia na każdej Mszy świętej jednocześnie grupy maksymalnie 50 wiernych.

„W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, proszę biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej Mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób” – napisał w specjalnym komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu przypomina o dyspensie wydawanej przez biskupów diecezjalnych od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. „Osoby, które z niej korzystają, proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu” – zaznaczył.

„Zachęcam również, aby księża biskupi wydawali diecezjalne zarządzenia dotyczące opieki duszpasterskiej nad wiernymi w czasie epidemii, w nawiązaniu do moich poprzednich komunikatów i Zarządzenia Rady Stałej KEP z 12 marca br.” – dodał abp Gądecki. Poprosił jednocześnie kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godz. 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia.

„Proszę wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami. Wszystkich wiernych i pasterzy zapewniam o mojej modlitwie i duchowej łączności” – wskazał Przewodniczący Episkopatu Polski.

W piątek późnym wieczorem premier Mateusz Morawiecki zdecydował o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Oznacza to m.in. zakaz uczestniczenia w zgromadzeniach powyżej 50 osób, w tym m.in. uroczystości państwowych, manifestacji i uroczystości religijnych. Decyzja rządu oznacza również zamknięcie granic Polski dla obcokrajowców oraz zamknięcie wszystkich galerii handlowych. W tych obiektach wciąż będą jednak działań sklepy spożywcze, a także apteki i pralnie.

Źródło: KAI

WMa

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

To jest skandal. Nie raz bywało, że epidemie zatrzymywały się dzięki aktom pokuty zarówno w kościołach jak i w procesjach oraz działalności osób później uznanych za święte. Episkopat pada na kolana przed państwowym Lewiatanem 3 Republiki i ogranicza wiernym dostęp do tego co najważniejsze. A powinni zagrozić rządowi obłożeniem go nawet klątwą za czym powinny iść inne zdecydowane protesty jeśli nie wprowadzi wyjątku dla zgromadzeń religijnych.
Nikt

Jak on to sobie wyobraża, te 50 osób na mszy? Będą odliczać? Reszta powyżej 50 – wylot?
pit

Czy to znaczy, że mam w swojej Parafii zapisać się na listę? A może jutro będą wydawane bilety lub wejsciowki? Smutne. Czy to początek zakazu uczestniczenia w Eucharystii? Mariana tha
R.

Oznacza to zamknięcie kościołów. Idziemy w najgorsze koszmary nawet w czasach komunizmu czegoś takiego nie było. Brakuje tu kard. Wyszyńskiego. Spełniają się marzenia dewianta Biedronia i innych lewaków.
taki 1

Biedni biskupi… Trzeba się modlić o wiarę i odwagę dla nich!
Jacek

Czyli niby odwolane, a jednak nie… Limitowane.
Rrr

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-03-13) | https://www.pch24.pl/abp-gadecki-apeluje-o-stosowanie-sie-do-decyzji-wladz–msze-swiete-z-udzialem-najwyzej-50-wiernych,74630,i.html