Aktualizacja strony została wstrzymana

Austria, Czechy, Słowacja: ograniczenia i Msze bez wiernych z powodu wirusa

Wprowadzone przez rządy Austrii, Czech i Słowacji specjalne środki przeciwko koronawirusowi wpłynęły m.in. na znaczne ograniczenie życia kościelnego w tych krajach.

W Austrii w nabożeństwach, odprawianych w zamkniętych pomieszczeniach, może uczestniczyć najwyżej sto osób, a na otwartych przestrzeniach maksymalnie 500 osób – powiedział przewodniczący episkopatu tego kraju kard. Christoph Schönborn. W Czechach rząd wprowadził całkowity zakaz wszelkich zgromadzeń z udziałem powyżej stu osób. Dotyczy to także nabożeństw i pielgrzymek – ogłosiła Czeska Konferencja Biskupia. Natomiast episkopat Słowacji wydał obowiązujący do 23 marca całkowity zakaz odprawiania Mszy świętych z udziałem wiernych.

W rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress 10 marca w Wiedniu kard. Schönborn zaznaczył, że Kościół katolicki w tym kraju stosuje się do zaleceń rządowych w walce z koronawirusem (COVID-19) i przestrzega ich m.in. we wszystkich przejawach swej działalności i nabożeństw. Na przykład, zgodnie z rozporządzeniem władz, nabożeństwa w pomieszczeniach zamkniętych będą mogły być odprawiane z udziałem co najwyżej stu wiernych, podczas gdy Msze polowe i nabożeństwa pod gołym niebem mogą gromadzić nie więcej niż 500 osób. „Wszystkie inne wydarzenia religijne przekraczające te liczby zostają odwołane” – oświadczył arcybiskup wiedeński. Dodał, że za przestrzeganie tych poleceń na swoich terenach odpowiadają miejscowi proboszczowie.

Jednocześnie zaznaczył, że w ramach tych ogólnych przepisów, w miarę możliwości życie kościelne winno toczyć się nadal, dlatego kościoły pozostaną nadal otwarte. Zaapelował ponadto, aby „modlić się w domach, do kościołów wchodzić na osobistą modlitwę także poza godzinami Mszy św. oraz korzystać z udziału we Mszach w dni robocze”. Szczegóły będą podawane przez poszczególne diecezje.

Kard. Schönborn wezwał wiernych do modlitwy, zwłaszcza „za zakażonych oraz za wszystkich, którzy odpowiadają za zdrowie i dobre samopoczucie ludzi”. Wyjaśnił, że wprowadzenie tak ograniczających środków ma przede wszystkim na celu ochronę ludzi starszych i schorowanych jako grup najbardziej narażonych na zarażenie się wirusem. Podziękował przy tym wszystkim, którzy „z wyczuciem i zaangażowaniem przyczyniają się do dobrego współżycia między ludźmi w tej trudnej sytuacji”.

Katoliccy biskupi Czech zaapelowali o odprawianie dodatkowych Mszy św. w niedziele tak, żeby liczba ich uczestników nie przekraczała stu. Przypomnieli też wiernym, że swój obowiązek udziału w niedzielnej liturgii mogą oni spełnić, korzystając z transmisji radiowych, telewizyjnych lub w Internecie.

W podobnym duchu wypowiedział się katolicki episkopat Słowacji. Biskupi poprosili księży i wiernych o przestrzeganie zakazu, który – jak przyznali – sami akceptują „z ciężkim sercem”. Jednocześnie zapowiedzieli, że kościoły w kraju pozostaną otwarte dla prywatnych modlitw wiernych.

Źródło: KAI

MA

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Antychrystowe szaleństwo ogarnęło kościoły na świecie !
wierny

To jest niepoważne!Następcy apostołów,duszpasterze,zakazują wiernym uczestnictwa we Mszy Świętej i w Sakramentach!Gorzko zapłaczą duchowni kiedy przyjdzie czas zapłaty,kiedy trzeba będzie zdać sprawę z tego jak wywiązywało się z obowiązków nałożonych na nich w chwili wyświęcania.Zjadliwa grypa ujawniła jak naprawdę wierzą w Boga ci,którzy mają wieść dusze ku zbawieniu.Ich wiara jest żadna skoro bojąc się o własne zdrowie odmawiają pomocy tym,których dusze Bóg im powierzył w opiekę.Widać,że ci duchowni to tylko pracownicy zakładu,który w razie jakiegokolwiek zagrożenia należy rychło opuścić by nie narażać swego zdrówka ukochanego.Bo już nie Pana Boga ukochanego.On nie widzi,Jego tu nie ma,więc po co się narażać dla tych paru chorych,którzy całe życie lekceważyli sobie kościół,a teraz chcą się nagle nawrócić?Mogli se pomyśleć wcześniej,bo biskupi i księża siedzą dziś na kwarantannie.Co powiedzieli by na to apostołowie,którzy dla Boga oddali życie?!Co Grzegorz Wi
przez łzy

Wystraszona banda apostatów niszczy święty Kościół. To są już jawni judasze, którzy plują Zbawicielowi prosto w twarz. Sakramenty chcą udzielać przez telewizję? LUDZIE ŹYCIE ODDAWALI ZA CHRYSTUSA w męczarniach a kapłani sprawowali sakramenty z narażeniem życia podczas różnych epidemii a ci już dezerterują. Dlaczego tamci ludzie byli nieugięci? Bo wierzyli w wieczność i cenę duszy ludzkiej.
Artur

A kto tam w Czechach chodził do kościoła? Paru Polaków z okolic Cieszyna! Tak,że niewiele się dla nich zmieni!
gość

Zastanawiam się czy do sklepów w tych krajach będą wpuszczać po 100 osób?
Rafał

Módlmy się o wiarę dla dla biskupów, bo duża część z nich się pogubiła lub została zwiedziona. To poważna oznaka braku wiary! Obecny czas jest wyzwaniem dla owiec, których zadaniem jest strzeżenie depozytu wiary i prawdy Ewagelii! „Pokuty, pokuty, pokuty!”
Piotr

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-03-12)

 


 

Słowacja – kościoły zarażają, centra handlowe nie. Cerkiew odmawia posłuszeństwa

Konferencja episkopatu Słowacji w wtorek 10.03 poinformowała wiernych, że z powodu decyzji głównego inspektora zdrowia publicznego, przez najbliższe 14 dni zakazane będzie publiczne sprawowanie Mszy Świętych i nabożeństw.

Konferencję episkopatu o tej decyzji poinformował premier Słowacji, Peter Pellegrini.

Z informacji, które docierają do wiernych i duchownych dowiadujemy się, że przewodniczący episkopatu i inni biskupi nie chcieli przyjąć decyzji w takim kształcie i próbowali „złagodzić” zakaz na wzór Czech, gdzie liczbę osób uczestniczących we Mszy Świętej ograniczono do 100 osób. Niestety, taka próba się nie powiodła.

Ze strony wiernych i kapłanów czuć silne niezadowolenie, wierni często porównują ten zakaz z nadal otwartymi centrami handlowymi, restauracjami lub barami, a w internecie pojawiła się również petycja o jego uchylenie.

Co ciekawe, Cerkiew prawosławna opublikowała oświadczenie, według którego nie będzie się stosować do zakazu i celebracja świętej liturgii według tradycji pozostanie niezmieniona – w tym przyjmowanie Krwi i Ciała Chrystusa i całowanie ikon. Premier Pellegrini stanowczo potępił decyzję hierarchów prawosławnych i zagroził im sankcjami.

Słowacki Kościół katolicki w tym czasie oferuje transmisję na żywo Mszy Świętych kilka razy dziennie z różnych  świątyń, używając do tego katolickie radia i telewizje, ale również social media takie jak YouTube lub Facebook. Środowisko tradycji katolickiej w Trnawie transmituje codziennie Mszę Świętą trydencka i modlitwę do Matki Bożej Trnawskiej, która kilka razy w historii ochroniła już miasto przed zagrożeniami takimi jak ataki Turków i zarazy.

Jednak niektóre kościoły katolickie pozostają nadal otwarte i dostępne do modlitwy prywatnej, adoracji Najświętszego Sakramentu lub spowiedzi.

Vladimír Kružík

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-03-12)

 


 

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-03-12) |