Aktualizacja strony została wstrzymana

Meksyk: krótsze Msze, komunia na rękę, spowiedź w maseczce. Powód? Koronawirus

W obliczu zagrożenia koronariwusem Konferencja Meksykańskiego Episkopatu (CEM) wezwała biskupów i księży, by udzielali Komunii Świętej na rękę. Wiernych poprosiła natomiast o przekazywanie sobie znaku pokoju bez podawania ręki – przez skinięcie głowy lub słowami. Chodzi o unikanie kontaktu fizycznego, który może przyczynić się do szerzenia Covid-19.

Dodatkowo arcybiskup Miasta Meksyk kard. Carlos Aguiar Retes zaapelował do księży swej archidiecezji o maksymalne skracanie czasu trwania Mszy św., aby wierni jak najkrócej przebywali ze sobą w zamkniętym pomieszczeniu. Zgodnie z zarządzeniem hierarchy homilie powinny być krótkie, można też pominąć śpiewy, procesję z darami i inne elementy liturgii, które ją wydłużają.

Ponadto kolektę (zbiórkę ofiar na tacę) należy przeprowadzić dopiero po Komunii, aby wierni nie przyjmowali jej po kontakcie z pieniędzmi na ewentualnie zarażone dłonie. Szafarz Eucharystii powinien po Komunii obmyć palce wodą z mydłem lub żelem antybakteryjnym. Może też nie wypowiadać słów „Ciało Chrystusa”, aby uniknąć sytuacji, że niechcący wypłynie z jego ust ślina – innym wyjściem jest założenie maseczki ochronnej na czas udzielania Komunii. Maseczki powinno używać się również w trakcie spowiedzi, jeśli odbywa się ona podczas Mszy. Z kolei w czasie modlitwy „Ojcze nasz” wierni nie powinni trzymać się za ręce.

Duchowni winni też powstrzymać się od publicznego odprawiania Mszy, gdy mają objawy zarażenia koronawirusem.

KAI

TK

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

W pierwszej kolejności ZAMKNĄÄ† wszystkie domy publiczne!!! W pierwszej kolejności!
Bolek

No to dostał demon to co chciał !!! Źeby ludzie a w tym przypadku biskupi tak się dali ogłupić ??? Jesteśmy w wariatkowie !!!
anka

drwina diabla z Kosciola bislupi powonni caly czas chodzic w maskach i nic nie mowic
zbigniew

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-03-03) – [Org. tytuł: «Meksyk: krótsze Msze Święte, komunia na rękę, spowiedź w maseczce. Powód? Koronawirus»]

 


 

Kolejny kraj, w którym katolicy są pozbawieni Mszy Świętych. Powód? Koronawirus!

Z powodu zagrożenia nowymi przypadkami koronawirusa w Iraku patriarchat chaldejski odwołał wszystkie niedzielne Msze święte, a także ceremonie zawarcia sakramentu małżeństwa i pogrzeby w Bagdadzie.

Odprawiane będą nadal Msze codzienne, na których gromadzi się jednak znacznie mniej osób. Tym bardziej trudno dopatrzeć się nawet ziemskiej logiki w takim postępowaniu, nie mówiąc już o perspektywie wiecznej, z punktu widzenia której w obliczu zagrożenia chorobą Msze Święte powinny odbywać się jak najczęściej.

Ks. Madyan Shamil z parafii katedralnej w Bagdadzie tłumaczy, że nowe przypadki zarażenia w stolicy Iraku i 26 ofiar śmiertelnych w całym kraju są powodem do niepokoju, a środki zaradcze podjęte przez władze kościelne idą w kierunku ograniczenia możliwości zarażenia się koronawirusem.

Niewątpliwie dobrą stroną tego, co dzieje się w Kościele w Iraku jest fakt rozpowszechnienia modlitwy modlitwę ułożonej przez patriarchę kard. Louisa Raphaëla Sako o Bożą pomoc w stawieniu czoła koronawirusowi i innym śmiertelnym chorobom.

Przypomnijmy, że innym krajem, w którym zamknięto kościoły i przestano odprawiać Mszę Świętą z powodu koronawirusa są Włochy. Tam także – uzasadniając to niebezpieczeństwem zarazy – w wielu miejscach wprowadzono przyjmowanie Komunii Świętej na rękę.

Źródło: KAI

ged

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-03-03)

 


 

Episkopat Portugalii „walczy” z Covid-19: Komunia św. na rękę, unikanie wody święconej

Konferencja episkopatu Portugalii wydała instrukcje dla kapłanów oraz wskazówki dla wiernych zachęcając ich do nowych nawyków z powodu rozszerzającej się na świecie epidemii koronawirusa. Dokument hierarchów z Portugalii zbiega się z potwierdzonymi w tym kraju czterema przypadkami zachorowania na Covid-19.

Biskupi zaapelowali do wiernych o unikanie podawania dłoni podczas przekazywania sobie znaku pokoju, a także o przyjmowanie Komunii świętej na rękę. Wezwali też do unikania kontaktu z wodą święconą znajdującą się przy wejściu do świątyni. Według hierarchów wskazówki służące unikaniu kontaktu pomiędzy wiernymi mogą pomóc przeciwdziałać epidemii koronawirusa na terytorium Portugalii.

Pierwsze dwa przypadki koronawirusa władze sanitarne Portugalii potwierdziły w poniedziałek rano. Zakażeni Covid-19 znajdują się w szpitalach w Porto, na północy kraju. Obaj zainfekowani koronawirusem podróżowali w ostatnich dniach po Europie. Pierwszy to 60-letni lekarz, który przebywał w lutym we Włoszech. Drugi zaś to 33-letni mężczyzna, który podróżował po Hiszpanii.

We wtorek potwierdzono obecność koronawirusa u dwóch innych osób.

Źródło: KAI

MA

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-03-04)

 


 

Suche kropielnice, Komunia tylko na rękę. Kościół we Francji „broni” wiernych przed COVID-19

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Francji opublikował oficjalne wytyczne związane z zagrożeniem koronawirusem COVID-19. W dużej mierze są one przypomnieniem zaleceń, obowiązujących już w wielu diecezjach, na terenie których dochodzi do zarażenia tzw. wirusem z Wuhan.

Jak przypomina sekretarz generalny i rzecznik prasowy francuskich biskupów ks. Thierry Magnin w komunikacie opublikowanym na stronie episkopatu, księża i wierni powinni zaniechać podawania sobie dłoni na znak pokoju, a Komunia św. powinna być przyjmowana jedynie do ręki. Ponadto we francuskich kościołach należy opróżnić kropielnice, koncelebransi mogą przyjmować Komunię św. pod dwiema Postaciami jedynie poprzez zanurzenie Hostii w kielichu, a do obrzędu lavabo mogą użyć wody z mydłem.

Wg danych z popołudnia 5 marca, we Francji zdiagnozowano 377 przypadków zakażenia koronawirusem COVID-19, w tym 6 śmiertelnych. Wśród zakażonych jest m.in. ksiądz z Paryża, który powrócił z północnych Włoch i, po zdiagnozowanym zakażeniu i pobycie w szpitalu, przebywa obecnie w izolacji na plebanii.

KAI

TK

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Komunia na rękę? skoro wczesniej dotykam kilku klamek drzwi w kościele, których dotykaja też pozostali, dotykam ławki bo musze jakos wstać przesunąc się, kleknąć. Więc na rekę to jeszcze gorzej. A po pierwsze nasz Pan Jezus Chrystus jest Bogiem,jest pokarmem, życiem, On wszystko może, i przeciez wszystko wie, nic nie dzieje się bez Jego zezwolenia. Więc jak to moje dzieci ufacie tylko sobie swojej mądrości, inteligencji, wiedzy ? zada pytanie… .
Sara

@vvv Nie bój nic, gotówkę też zlikwidują prędzej niż myślisz. W końcu trzeba znaleźć jakiś pretekst do wprowadzenia wyłącznie transakcji bezgotówkowych, a docelowo chipów RFID. Bez tego trudno będzie wprowadzić globalną kontrolę i NWO.
chincol

@Szok – do kościoła nie wolno chodzić ale banknotami w bankach i sklepach już można obracać? Jakiś specyficzny ten koronawirus, że tylko w wodzie święconej lubi przebywać, ale na banknotach już nie … hi,hi,hi!!!
vvv

Bylem wczoraj w bydgoskiej bazylice. Rowniez puste kropielnice a w duzej kropielnicy stajacej na srodku stala…. niebieska butelka ze spryskiwaczrem zawieraca srodek do odkazania. Az strach pomyslec czego uzywaja do chrzczenia dzieci.
Stan

Szaleństwa cd. Czy już wszyscy biskupi stracili wiarę? A jak tam w meczetach? Tam nie grasuje ukoronowany wirus, a w marketach? I kto to wszystko nakręca? Duch Święty na pewno nie.
Nick

Glupota i manifest niedowiarstwa az przykro czytac.
Nick

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-03-06)

 


 

Wierni w Palestynie pozbawieni Mszy świętej

Wszystkie kościoły, kaplice i domy zakonne w Palestynie zostały zamknięte z powodu zagrożenia koronawirusem. Decyzję tę podjął łaciński patriarchat Jerozolimy po ogłoszeniu dekretu palestyńskiego ministerstwa zdrowia, które zarządziło zamknięcie szkół, meczetów i kościołów na okres 14 dni, aby zmniejszyć ewentualność rozprzestrzeniania się COVID-19.

W przesłaniu do wiernych administrator apostolski patriarchatu arcybiskup Pierbattista Pizzaballa wezwał ich do „złączenia się w modlitwie i solidarności”. Jednocześnie wydał on dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej, sugerując proboszczom, by transmitowali ją w internecie, a w sieciach społecznościowych podjęli inicjatywy katechetyczne. Nabożeństwa pogrzebowe powinny być organizowane z jak najmniejszą liczbą uczestników i poza pomieszczeniami zamkniętymi. Należy także odwołać spotkania grup przykościelnych.

Zarazem hierarcha przestrzegł przed uleganiem panice, gdyż „nawet w obecnej sytuacji możemy przezwyciężyć tę próbę”. – Nie powinniśmy wątpić, że wiara w Jezusa nam pomaga i nas zawsze wspiera. Chrześcijanie są tymi, którzy postanowili żyć w miłości, a nie w lęku. Zachowajmy spokój i trwajmy w nadziei – wezwał arcybiskup Pizzaballa.

Źródło: KAI/vaticannews.va

RoM

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-03-08)

 


 

Skip to content