Aktualizacja strony została wstrzymana

Możliwość Komunii świętej na rękę? Zaskakujący list przewodniczącego KEP w związku z koronawirusem

„W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny” – podkreśla w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu wskazuje, że ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się koronawirusa, trzeba, „aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę”.

Zwraca także uwagę, że Komunia duchowa jest aktem modlitewnym, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. „Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie” – dodaje abp Gądecki.

Podkreśla też, że osoby, które mają obawy przed zarażeniem, nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach. „Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej” – zaznaczył przewodniczący Episkopatu Polski.

Publikujemy treść komunikatu:

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny.

Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa – a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę.

Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.

Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)
Warszawa, dnia 28 lutego 2020 roku

KAI
MWł

  

**********

Lepiej przyjąć Duchową Komunię, niż Komunię Świętę „na rękę” – powiedział bp Athanasius Schneider, komentując praktykę przyjmowania Najświętszego Sakramentu we Włoszech, gdzie panuje strach przez zarażeniem koronawirusem.

W opinii bp. Schneidera istnieje możliwość przyjęcia Komunii Świętej inaczej niż bezpośrednio do ust. Chodzi o przyjęcie jej poprzez specjalną, czystą chusteczkę nazywaną puryfikatorem. Ten sposób udzielania Komunii nie jest jednak praktykowany przez zdecydowaną większość kapłanów. Jeśli Komunia nie jest udzielana do ust, zwykle księża udzielają jej na rękę. Tak dzieje się w wielu kościołach we Włoszech, co tłumaczy się potrzebą zachowania higieny i ochrony przed zarażeniem koronawirusem.

Nikt nie może zmusić nas do takiego przyjmowania Komunii – komentuje bp. Schneider wprowadzone w wielu kościołach we Włoszech nowe zasady przyjmowania Ciała i Krwi Pana Jezusa. – Taki sposób udzielana Komunii prowadzi do utraty jej fragmentów i tym samym uchybia czci – powiedział hierarcha.

Biskup zaleciał, by w przypadku, gdy nie jest możliwe przyjęcie Komunii do ust, przyjmować duchową Komunię Świętą. – W ten sposób również doświadczymy łaski. W czasach, gdy katolicy byli prześladowani był to powszechny sposób przyjmowania Najświętszego Sakramentu. I przynosiło to wielkie duchowe korzyści – powiedział bp Schneider.

Hierarcha ocenił też, że nie jest prawdą, iż przyjmowanie Komunii „na rękę” jest bardziej higieniczne niż udzielanie tego sakramentu do ust. – Z higienicznego punktu widzenia na dłoni znajduje się mnóstwo bakterii. Bezsprzecznie przyjmowanie Komunii Świętej bezpośrednio do ust jest bardziej higienicznie niż do ręki – ocenił biskup.

Aby przeczytać cały tekst pt. Komunia Święta na rękę w czasach koronawirusa? Bp Schneider zabiera głos należy kliknąć TUTAJ.

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Przecież ręka to największe skupisko zarazków. Kto księdza arcybiskupa wsadził w maliny? Katolik wchodząc do kościoła zbiera te śmieci choćby z klamki! Naprawdę, księże Arcypasterz, lepiej nie dawać się podprowadzać laikom!
katoliczka

A gdzie jest zakaz przekazywaniu znaku pokoju? Najpierwej pozbierać zarazki a potem położyć tam Pana Jezusa brawo a co do wody swieconej sama nazwa mówi święta to tam bakterii nie może być
Katolik

Jak kapłan da Komunie do ust to zagrożenie, a jak da na rękę i wierny z ręki sobie sam weźmie do ust to mniejsze??
co za bzdura

,,W Polsce, tak jak na całym świecie, zapanowała panika związana z koronawirusem z Chin. To jednak nie wirus z miasta Wuhan stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia Polaków, a wirus grypy, będący właśnie w szczycie sezonu. Z informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH wynika, że w pierwszym tygodniu lutego zanotowano niemal 200 tysięcy przypadków zachorowań. Od początku sezonu grypowego w Polsce zmarło 15 osób….Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego poinformował, że w okresie od 1 do 7 lutego 2020 r. w Polsce odnotowano 193 482 przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na ,,zwykła” grypę”. I tak jest od dziesięcioleci. ,,zwykła” grypa zabija w Polsce setki ludzi każdego roku. Dlaczego EP nie wystosował do wiernych nigdy żadnego listu? Różne wieści donoszą, ze już istnieje szczepionka na koronawirusa. Jak to możliwe? Różne wieści donoszą, że lobby farmaceutyczne na tej szczepionce zarobi miliardy dolarów.
hmm?

Zawsze do ust, a nie na rękę. To jest świete Ciało żywego Pana Jezusa.
Zofia

@ Jurek ,,argument o niehigienicznosci komunii do ustnej tym bardziej smieszy, ze komunikownie do reki jest po „przekażcie sobie znak pokoju” wtedy zastanawiam sie kiedy moi kochani bliźni myli sobie rece, wycierali nosy, drapali się po głowie lub gdzie indziej….” A szafarze świeccy wrrrr, to w ogóle rak nie myją przed udzielaniem komunii, a przecież w czasie mszy wykonują wiele czynności posługując się dłońmi. Po zakończeniu komunii świętej rąk też nie umywają. Czyni to tylko kapłan. Wszystko zaczyna być jedną wielką farsą i teatrum. Sprzeczność goni sprzeczność. Ów chaos w Kościele niewątpliwie cieszy Szatana.
100/100

A gdzie w tym wszystkim wiara? Bać się przyjąć Pana Jezusa do ust?, bać się wody święconej? We Włoszech zamykane są kościoły? O co w tym wszystkim chodzi? A może to jakaś mega inżynieria społeczna?
Wit

wedłuk kk woda święcona uzdrawia a ciało chrystusa daje życie wieczne, czego tu się bać
racjonalista

Cyt.”Komunii świętej na rękę” ? wirus utraty wiary przyszedl zanim ten koronkowy jeszcze dotarl. Kiedy zamkna Swiatynie i zgromadza sie w barach przy piwku aby zachowac zdrowie? warto polecic jeszcze zeby pili wszyscy z jednej butelki dla zwiekszenia bezpieczenstwa.
Nick

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-02-29)

 


 

Dualizm koronawirusa z Wuhan

Fizyka uczy nas, że obiekty kwantowe, jak na przykład fotony, czy elektrony, w zależności od sytuacji, zachowują się raz jak fala, a kiedy indziej jak cząstka, co niesie za sobą konsekwencje w postaci wszelakich właściwości zarówno falowych, jak i korpuskularnych. Możemy także podejrzewać, że zgodnie z zasadami mechaniki kwantowej cała materia wykazuje taki dualizm.

Prymas Polski, abp Wojciech Polak dostarcza nam dziś dowodów na to, że swoisty dualizm wykazuje także SARS-CoV-2 znany także jako „koronawirus z Wuhan”. W wywiadzie dla RMF FM próbuje nas przekonać, że:

1. Ze względu na duże niebezpieczeństwo transmisji wirusa bezpieczniej przyjmować komunię świętą na rękę zamiast do ust

To konkretnie spytam: czy Kościół w Polsce rozważa – tak jak miało to miejsce choćby w ubiegłą niedzielę we Włoszech – ograniczenie w postaci np. zamykania czasowo niektórych kościołów, ograniczenie w udzielaniu komunii świętej czy np. korzystaniu z wody święconej?

Abp Wojciech Polak: W bardzo konkretny sposób ten komunikat księdza arcybiskupa mówi, że gdyby pojawiło się takie zagrożenie, księża biskupi na pewno będą rozważać bardzo konkretne środki, podobne być może do tych, które były podejmowane na północy Włoch. Natomiast dzisiaj myślę, że warto sobie przypomnieć, że w Kościele w Polsce istnieje pełnoprawna forma przyjmowania komunii świętej na rękę – oprócz komunii świętej do ust. Już dziś zwłaszcza osoby, które mają pewien lęk czy pewne obawy związane z koronawirusem, z możliwością pojawienia się takiego wirusa, mogą przecież w ten sposób komunię świętą przyjmować. To nie jest tylko zasada na ten czas, dzisiaj, wprowadzana. Natomiast jeżeli będą jakieś sytuacje – jak to ksiądz arcybiskup mówi, że gdyby pojawiły się takie ogniska zagrożenia – to oczywiście wówczas księża biskupi w swoich diecezjach podejmą już pewnie podobne środki jak te, o których słyszeliśmy na północy Włoch (m.in. obowiązkowa komunia na rękę – patrz np.: Toskania, Forli – przyp. Ursus). Dzisiaj także, nie tylko, jeżeli ktoś się obawia koronawirusa, ale ewentualnie sam wie, że ma jakieś wirusowe przeziębienie, nie musi żegnać się wodą święconą, wchodząc do kościoła – wystarczy, że przyklęknie przed Najświętszym Sakramentem.

2. Jednocześnie znak pokoju przez podanie sobie rąk jest OK i przecież nie należy przesadzać z środkami ostrożności, bo nie ma żadnych potwierdzonych przypadków tego wirusa w Polsce.

A znak pokoju, księże arcybiskupie?

Abp Wojciech Polak: W przypadku znaku pokoju jesteśmy trochę w takiej sytuacji, że my w zasadzie tak powszechnie w Polsce jednak nie podajemy sobie rąk, tylko skłaniamy głowę. Ale myślę, że tutaj chyba za bardzo na dziś na pewno nie radziłbym przesadzać: podajmy sobie dłoń. Przecież wiemy i słyszymy z tych komunikatów, że nie ma dzisiaj żadnych potwierdzonych przypadków koronawirusa w naszej ojczyźnie.


Można zatem wnioskować, że przyjmowanie Najświętszego Sakramentu do ust może być obecnie niebezpieczne ze względu na koronawirusa, a opcjonalny(!) element Najświętszej Ofiary w postaci przekazania znaku pokoju przez podanie rąk należy zostawić w spokoju…

źródło:
https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/rozmowa/news-abp-polak-o-znaku-pokoju-w-dobie-koronawirusa-nie-radzilbym-,nId,4352976

Napisał Ursus dnia 29.2.20

Za: Breviarium – dawniej: Kronika Novus Ordo (29 lutego 2020)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Podpowiedź do panów biskupów (bo chyba tak teraz trzeba ich tytułować zatraciwszy wszelki szacunek): w poniżej zamieszczonym video jest rozwiązanie na wasze wątpliwości! Maszynki Purity Host Dispenser są niedrogie i na pewno higieniczne. Sprawdziły się też w „bratnich wspólnotach”, które wszak są inspiracją dla was.

[youtube =4&v=0-56QoCz6yo width=”600″]

 


 

.