Kard. S. Dziwisz wspomina bp. J. Szkodonia. A czemu archidiecezja krakowska nie broni swego biskupa?

Aktualizacja: 2020-02-27 12:28 pm

Kard. Stanisław Dziwisz mówił o bp. Janie Szkodoniu w czasie mszy św. popielcowej w Katedra na Wawelu. Portal DEON.pl to zacytował w swojej relacji https://deon.pl/…/kard-dziwisz-bp-szkodon-ofiarowuje-swoje-…

Natomiast oficjalny portal Archidiecezja Krakowska w swojej, o wiele szerszej, relacji pominął ten fragment homilii Vide: drugi skan. Jednak na drugi dzień dodał jedno zdanie https://diecezja.pl/…/kard-stanislaw-dziwisz-wspierajmy-ko…/

Inna sprawa, że od chwili wybuchu tej sprawy nie wypowiedział się na ten temat ani metropolita krakowski Marek Jędraszewski, ani kanclerz kurii ks. dr Tomasz Szopa, ani ktokolwiek innych z władz archidiecezji. Nie ma też oświadczenie czy jakiegoś wyjaśnienia ze strony Konferencja Episkopatu Polski, na czele której stoi Abp Stanisław Gądecki. metropolita Archidiecezja Poznańska. Nie było nawet wezwania do modlitwy w tej sprawie. Były jedynie oświadczenia samego bp. Szkodonia, nuncjatury apostolskiej w Warszawie i wspomnianego kard. Dziwisza, emerytowanego metropolity, a także wypowiedź telewizyjna kard. Kazimierza Nycza, dawniej biskupa pomocniczego w Krakowie, a dziś ordynariusza Archidiecezja Warszawska.

I jeszcze jedno ważne spostrzeżenie. W homilii na Wawelu nie było nic o ofierze. Tak jak w raporcie krakowskiej Komisji „Pamięć i Troska” z 2007 r. też ani słowach o ofiarach czy osobach skrzywdzonych.

Zawarto za to pouczenie: „”W słowie mówionym lub pisanym jesteśmy zobowiązani nie tylko do prawdomówności, ale także i do dyskrecji. Są bowiem takie prawdy, których bez poważnych racji nie wolno ujawnić. Zachodzi wówczas obowiązek zachowania ich w tajemnicy” https://ekai.pl/ks-isakowicz-zaleski-dokument-komisji-argu…/

Myślę, że dalszy komentarz nie jest potrzebny.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=112268 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]