Włosi bez Eucharystii. Diecezje podporządkowują się zarządzeniom w sprawie koronawirusa

Kolejne diecezje w północnych Włoszech wprowadzają całkowity zakaz publicznych Eucharystii. Msze święte odwołano już w Mediolanie, Wenecji, Modenie i Pawii. Kościół podporządkowuje się zarządzeniom władz świeckich, które walczą z epidemią koronawirusa.

We Włoszech rozprzestrzenia się groźny wirus z Wuhan. Po Chinach i Korei Południowej państwo na Półwyspie Apenińskim to trzeci kraj z największą liczbą zarażonych. Dotychczas odnotowano 200 osób zarażonych i 6 ofiar śmiertelnych.

Ogniskiem epidemii są północne Włochy. Kościół, podążając za zarządzeniem władz publicznych, ogranicza spotkania z wiernymi, w tym sprawowanie Eucharystii. Zakaz publicznego uczestnictwa w Mszy świętej obowiązuje już w Mediolanie, a zatem największej diecezji Europy, a także w Wenecji, Modenie czy Pawii. W archidiecezji turyńskiej odwołano natomiast katechezy i inne spotkania duszpasterskie.

W środę popielcową sugeruje się posypywanie głów popiołem bez kontaktu kapłana z wiernymi. Diecezja Grosseto w Toskanii zarządziła usunięcie z kościelnych przedsionków wody święconej z obawy przed zarażeniem. Nakazuje się też rozdawanie Komunii świętej na rękę.

Naczynia ze święconą wodą zostały opróżnione także w dwóch kościołach ojców kapucynów w San Giovanni Rotondo na południu Włoch, ośrodku kultu świętego Ojca Pio z Pietrelciny, odwiedzanego przez tysiące pielgrzymów z całego świata.

Źródło: vaticannews.va / gosc.pl

PR

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Zakazują przyjmować Pana Jezusa.
andrzej

Jak to łatwo zakazać mszy św. Teatry, biura , stację paliw oczywiście otwarte?
Olo

Uwierzyłabym w sens tego zarządzenia, gdyby jednocześnie zakazano zakupów w hipermarketach. A tak śmierdzi mi to siarką.
myszka polna

W tę niedzielę uczestniczyłem we Mszy Św. w katedrze Pawii. Mimo zalecenia celebransa, aby Komunię Św. przyjmować tylko na rękę, przyjąłem ją na klęcząco i do ust. Księdzu drżała ręka… Chwała Panu!
Marcin Wawrzyni

W jaki sposób komunia na rękę ma być bezpieczniejsza od komunii do ust? U nas jeszcze zakażą spowiedzi, tam nie ma z tym problemu… aha mysli po ludzku – „straty wizerunkowe” ważniejsze od strat duchowych. A jakież to są te „cele” Kościoła, które miałby utracić udzielając ludziom komunii świętej?
Wojtek

ale to pozbawianie wiernych NAJPOTĘŹNIEJSZEGO lekarstwa. wychodzi ogromny brak wiary. Bóg uzdrawia i daje siłę i moc w Eucharystii.
Ewka

Ja chyba śnię! Wydaje mi się że to było zaplanowane i celowe wprowadzenie koronawirusa. Chiny, a teraz Italia centrum Rzym. Jakby ktoś otwiera Kościoły dla złego: zakaz Eucharystii i wody święconej. Takich przypadków nie ma, czyżby ktoś posłużył się do tego wirusem. Nazwa ?koronawirus? wywodzi się z łac. corona oznaczającego koronę lub wieniec, ponieważ osłonki wirusów w mikroskopii elektronowej wydają się ?ukoronowane? pierścieniem małych, przypominających żarówki struktur.
Gal

Dlaczego „odwołano katechezy i inne spotkania duszpasterskie” a lekcji w szkołach nie odwołano? Zakazano uczestniczenia we Mszy Św. a nie zakazano chodzenia do sklepów…? Szatańska nadgorliwość włoskich władz kościelnych budzi moje obrzydzenie!!!
Miles

Koronawirus w służbie zniszczenia Kościoła.
Kanwa

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-02-25)

 


 

Skip to content