Księża porzucają kapłaństwo. Jak wielu odchodzi?

Aktualizacja: 2020-02-16 2:54 pm

Jeden na czterech księży diecezjalnych w Europie przyjmuje święcenia w Polsce. Jednocześnie od dłuższego czasu można zaobserwować w całym Kościele katolickim – również w Polsce – wzrastającą liczbę księży, którzy porzucają kapłaństwo. Jak wielu księży odchodzi?

W samym 2017 roku, na całym świecie 739 księży diecezjalnych i 447 zakonnych porzuciło kapłaństwo. W Polsce, w latach 2000-2017, było to aż 56 księży rocznie – dowiadujemy się z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Sytuacja w Europie jest fatalna

Choć ogólnie na świecie liczba księży diecezjalnych od 2000 roku wzrosła i obecnie wynosi 281 tys. (dane z 2017 roku, czyli najnowsze), to w Europie tendencja jest odwrotna. W 2017 r. było w Europie tylko 125 tys. księży.

Europejska Służba na rzecz Powołań (EVS) podaje, że jeszcze w 2012 r. w Europie było 131 tys. 742 księży diecezjalnych. To jednak o 633 mniej niż w 2011. Ta liczba rokrocznie coraz bardziej spada.

Problemem nie jest jednak nie tylko spadek powołań. Alarmujący jest fakt, że coraz więcej księży odchodzi z kapłaństwa.

Między rokiem 2000, a 2009 zdawało się, że kryzys został zażegnany. Jednak od 2009 roku liczba kapłanów porzucających sutannę zaczęła niepokojąco szybko rosnąć.

Dane Europejskiej Służby na rzecz Powołań mówią, że w 2012 roku odnotowano 222 przypadki porzucenia stanu kapłańskiego. Później z każdym rokiem ta liczba utrzymywała się na wysokim poziomie. W 2017 roku wyniosła 146 księży diecezjalnych. W Polsce 73 księży diecezjalnych porzuciło kapłaństwo w 2017 roku.

Jeśli oba trendy się utrzymają, to niedługo na Starym Kontynencie może zabraknąć kapłanów.

Źródło: Gość Niedzielny/KAI

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=112096 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]