Aktualizacja strony została wstrzymana

Ilu Czechów jest ochrzczonych, ilu uczestniczy w niedzielnej Mszy św.? Znamy dane

375 tys. osób – to znaczy 8,2 proc. ochrzczonych obywateli Republiki Czeskiej uczestniczy w niedzielnej Mszy św. – wynika z ankiety przeprowadzonej w tym kraju w październiku 2019 r.

Ankietę przeprowadził Wydział ds. Statystki Kościelnej Czeskiej Konferencji Biskupiej. Jak przypomniał prymas Czech kard. Dominik Duka OP, około 25 proc. osób zobowiązanych do udziału we Mszy św. nie może wziąć w niej udziału z powodu choroby, pracy czy trudności z dojazdem.

Opinię przewodniczącego Czeskiej Konferencji Biskupiej potwierdził jej sekretarz, ks. prał. Stanislav PÅ™ibyl, wskazując, że są w Czechach miejsca, gdzie kościół jest oddalony o około 50 km, a także i takie, gdzie Msza św. jest odprawiana jedynie jeden raz w miesiącu. Natomiast na Morawach, gdzie jest więcej kościołów, udział w Eucharystii jest dwukrotnie wyższy niż w diecezjach czeskich.

Z ankiety wynika, że we Mszy św. na Boże Narodzenie bierze udział 40 proc. ochrzczonych.

59 proc. uczestników niedzielnej Eucharystii stanowią kobiety, a ludzie młodzi do 20. roku życia – 18,5 proc.

43 proc. z 10,5 mln mieszkańców Republiki Czeskiej jest ochrzczonych, a jedynie 30 proc. deklaruje się jako katolicy.

Źródło: KAI

MA

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl () | https://www.pch24.pl/ilu-czechow-jest-ochrzczonych--ilu-uczestniczy-w-niedzielnej-mszy-sw---znamy-dane,73831,i.html

Skip to content