Biskupi Europy: Nie dla manipulowania prawdą o historii

Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych – czytamy w oświadczeniu, które – w imieniu biskupów Europy – wydało Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) oraz Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE).

„Rocznica 75 lat, które upływają od wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, w duchu słów Papieża Franciszka, zobowiązuje nas do głośnego sprzeciwu wobec wszelkich przejawów deptania godności człowieka: rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu. Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych” – czytamy w oświadczeniu Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy.

„W tę rocznicę apelujemy do współczesnego świata o pojednanie i pokój, o poszanowanie prawa każdego narodu do istnienia oraz do wolności, niepodległości i zachowania własnej kultury. Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych. Ten apel jest niezmiernie ważny teraz, bo – mimo dramatycznych doświadczeń przeszłości – świat, w którym żyjemy, ciągle podlega nowym zagrożeniom i przejawom przemocy” – podkreślają Biskupi Europy.

Biskupi przypominają, że Auschwitz stał się symbolem wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych i wszystkich tego rodzaju miejsc zagłady.

„To jakby szczyt nienawiści do człowieka, która zebrała swoje śmiertelne żniwo w XX wieku. To tu doprowadzono do ostatecznych granic tezę o zasadniczej nierówności ludzi. Tu naziści przywłaszczyli sobie władzę decydowania, kto jest człowiekiem, a kto nim nie jest. Tu eutanazja spotkała się z eugeniką. Auschwitz-Birkenau stanowi rezultat systemu opartego na ideologii narodowego socjalizmu, która oznaczała deptanie godności człowieka jako obrazu Boga. Dość podobnie postępował również inny totalitaryzm, a mianowicie komunizm, który także zebrał wielomilionowe śmiertelne żniwo” – podkreślili.

Oświadczenie podpisali Kard. Angelo Bagnasco – Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), kard. Jean-Claude Hollerich – Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), kard. Vincent Nichols – Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) oraz abp Stanisław Gądecki – Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

Źródło: episkopat.pl / KAI
PR

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Czy to jest jeszcze Kościół Katolicki Jezusa Chrystusa?
dth

To, co napisali jest prawdą, lecz tylko częściową. Znów rasizm, ksenofobia i antysemityzm, a gdzie choćby mała wzmianka o antypoloniźmie, czy w ogóle o antysłowianiźmie, gdzie wymienieni Niemcy jako oprawcy i inne narody jako ofiary? Po pierwsze Żydzi jako niemal jedyne ofiary, po drugie ogólniki. Nie ma co liczyć na konkretne słowa prawdy. Szkoda.
L

A dlaczego nie ma mowy w tym kontekście o antypolonizmie i antykatolicyzmie ???!!!
Spostrzegawczy

O jakiej prawdzie lub „prawdzie” piszą biskupi, bo tego nie napisano?
Piotrek

Naziści przywłaszczyli sobie… Ciekawym, jakiej narodowości byli owi naziści? Warto o tym głośno powiedzieć.
Tomasz Primke

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-01-25)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Stanowisko biskupów jakichś europejskich episkopatów dyskwalifikuje wszystkich biskupów (wszystkich, bo w imieniu wszystkich wydano ten komunikat, a nikt nie zaprotestował, nikt nie sprzeciwił się, nikt nie wydał osobnego komunikatu…) z jakiegokolwiek dyskursu na temat historii II Wojny światowej.

Stanowisko to pokazuje właśnie to co sami napisali: prawda jest ignorowana i manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych, jednak a rebours, bo właśnie przez tych, którzy tak głośno krzyczą o tzw. antysemityzmie – a ci właśnie stosują cenzurę, manipulują prawdą historyczną, przeinaczają fakty, wprowadzają penalizujące przepisy, a odważnych którzy wskazują na te podłości i którzy czarno na białym pokazują jak bardzo świat został zmanipulowany  – doprowadzają do cel więziennych.

Stanowisko biskupów jest po prostu obrzydliwe i pokazuje płytkość ich wiedzy historycznej, podatność na manipulacje i moralną dwuznaczność.

 


 

Skip to content