Aktualizacja strony została wstrzymana

Zaskakujący komunikat episkopatu w sprawie zasłużonego arcybiskupa Jana Lengi

Kolejny raz episkopat Polski „strzela sobie w stopę”. Niestety!

https://www.rmf24.pl/…/news-zaskakujacy-komunikat-episkopat…

Sędziwemu i zasłużonemu arcybiskupowi za jego gorliwą posługę w Kazachstanie należą się wdzięczność i szacunek, a nie takie połajanki ze strony kościelnych urzędników. Jeżeli rzecznik episkopatu tak bardzo dba o prawdę, to kiedy wreszcie powie publicznie, kto i z jakich pobudek tuszował (i tuszuje nadal) skandale obyczajowe wywołane w Rzymie, Łomży i Poznaniu przez zmarłego niedawno abp. Juliusza Paetza? Przecież tuż po pogrzebie owego hierarchy arcybiskup poznański, a zarazem przewodniczący episkopatu, Stanisław Gądecki obiecywał prawdę i oczyszczenie.

[Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski]

Czytaj więcej

Za: isakowski.pl (23 stycznia 2020)

 


 

Oświadczenie rzecznika KEP w sprawie abpa Lengi – do sprawy odniósł się wydawca książek hierarchy

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski wydał oświadczenie odcinając się od wypowiedzi medialnych arcybiskupa Lengi. Do sprawy odniósł się wydawca książek emerytowanego hierarchy – dr Stanisław Krajski.

 22 stycznia rzecznik Konferencji Episkopatu Polski Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik w komunikacie stwierdził, że „w związku z dyskusją nt. wypowiedzi abp. Jana Pawła Lengi, przypominam, że abp Lenga nigdy nie był i nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski”. Dodał, że „wypowiedzi abp. Lengi nie można więc w żaden sposób utożsamiać z Konferencją Episkopatu Polski. Nie można ich też traktować jako stanowiska polskich biskupów”.

Rzecznik KEP napisał także, że „należy wyrazić ubolewanie, że abp Lenga występuje w środkach społecznego przekazu i wprowadza wiernych w błąd”. Stwierdził także, że „abp Lenga nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce”.

Wypowiedzi medialne arcybiskupa Lengi krytyczne wobec Franciszka i hierarchów reprezentujących postępowy nurt w Kościele wywołały burzliwe dyskusje. Z kolei do komunikatu rzecznika KEP

odniósł się wydawca książek arcybiskupa Lengi, dr Stanisław Krajski. Stwierdził on, że arcybiskup Lenga nie wprowadza świadomie ludzi w błąd jakoby reprezentował Episkopat czy biskupów polskich. „Ksiądz Arcybiskup nigdy czegoś takiego, w żaden sposób nie twierdził ani nie sugerował. Wręcz przeciwnie podkreślał kilkakrotnie, że wypowiada się wyłącznie w swoim imieniu jako arcybiskup emerytowany, który pełnił posługę w Kazachstanie” -stwierdził Stanisław Krajski.

Źródło: episkopat.pl / Stanisław Krajski

mjend

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-01-23)

 


 

Reakcja na Komunikat ws. wypowiedzi abp. Jana Pawła Lengi, podpisany przez rzecznika Episkopatu Polski i wydany w dniu 22.01.2020 r.

Dosłownie kilka godzin temu pojawił się na stronie Episkopatu Polski komunikat podpisany przez rzecznika Episkopatu, ks. Pawła Rytel-Andrianika, w którym czytamy:

W związku z dyskusją nt. wypowiedzi abp. Jana Pawła Lengi, przypominam, że abp Lenga nigdy nie był i nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski. Informowałem o tym w kwartalniku Więź (Jesień 2019, 3 [677]). Wypowiedzi abp. Lengi nie można więc w żaden sposób utożsamiać z Konferencją Episkopatu Polski. Nie można ich też traktować jako stanowiska polskich biskupów.

Pojawia się w tym komunikacie zdanie, które, mówiąc bardzo delikatnie, zawiera, wielką nieścisłość.

W komunikacje tym czytamy również: Należy wyrazić ubolewanie, że abp Lenga występuje w środkach społecznego przekazu i wprowadza wiernych w błąd.

Zdanie to jest obraźliwe dla Księdza Arcybiskupa – zawiera bowiem sugestię, że świadomie wprowadza On ludzi w błąd wypowiadając się tak, jakby wypowiadał się w imieniu Episkopatu czy biskupów polskich.
Ksiądz Arcybiskup nigdy czegoś takiego, w żaden sposób nie twierdził ani nie sugerował.
Wręcz przeciwnie podkreślał kilkakrotnie, że wypowiada się wyłącznie w swoim imieniu jako arcybiskup emerytowany, który pełnił posługę w Kazachstanie.

Stanisław Krajski, wydawca książek ks. Abp. Jana Pawła Lengi
Warszawa, 22.01.20120 godz. 18.15.

Za: Ku Konfederacji Barskiej (22 stycznia 2020)

 


 

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła w Polsce

Abp Jan Paweł Lenga nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce – poinformował rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zaznaczył też, że abp Lenga nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Rytel-Andrianik w komunikacie wydanym w środę podkreślił: „W związku z dyskusją nt. wypowiedzi abp. Jana Pawła Lengi, przypominam, że abp Lenga nigdy nie był i nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski. Informowałem o tym w kwartalniku Więź (Jesień 2019, 3 [677]). Wypowiedzi abp. Lengi nie można więc w żaden sposób utożsamiać z Konferencją Episkopatu Polski. Nie można ich też traktować jako stanowiska polskich biskupów”.

Rzecznik Episkopatu wyraził ubolewanie, że abp Lenga „występuje w środkach społecznego przekazu i wprowadza wiernych w błąd”.

BP KEP

Komunikat ws. wypowiedzi abp. Jana Pawła Lengi

W związku z dyskusją nt. wypowiedzi abp. Jana Pawła Lengi, przypominam, że abp Lenga nigdy nie był i nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski. Informowałem o tym w kwartalniku Więź (Jesień 2019, 3 [677]). Wypowiedzi abp. Lengi nie można więc w żaden sposób utożsamiać z Konferencją Episkopatu Polski. Nie można ich też traktować jako stanowiska polskich biskupów.

Należy wyrazić ubolewanie, że abp Lenga występuje w środkach społecznego przekazu i wprowadza wiernych w błąd.

Informuję, że abp Lenga nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 22 stycznia 2020 r.

Za: epikopat.pl (22-01-2020)

 


 

.