Putin o 1939 r.: Wojska radzieckie zajęły Polskę po tym, jak polski rząd utracił kontrolę nad terytorium

Aktualizacja: 2019-12-19 2:27 pm

„Związek Radziecki był ostatnim ze wszystkich krajów, który podpisał pakt o nieagresji z Hitlerem. Wszystkie inne państwa podpisały takie umowy wcześniej” – powiedział Władimir Putin podczas corocznej konferencji prasowej, na której obecni są krajowi i zagraniczni dziennikarze.

Zdaniem Putina, Rosja sowiecka nie miała w 1939 r. innego wyboru. Putin dodał także, że „Stalin jako jedyny nie splamił się przez bezpośrednie kontakty z Hitlerem”, w odróżnieniu od przywódców państw zachodnich. Stalin zrozumiał natomiast, że III Rzesza będzie dążyła do „rozszerzenia swojej przestrzeni życiowej” poprzez podboje na wschodzie.

Odpowiadając na pytanie dotyczące paktu Ribbentrop-Mołotow prezydent Rosji stwierdził, że „Polska sama uczestniczyła wcześniej w rozbiorze Czechosłowacji”, zatem „zrobiła to samo” co ZSRR w 1939 r. Co prawda wojska radzieckie wkroczyły do Polski, ale stało się to „po tym, jak polski rząd utracił kontrolę nad terytorium kraju” i „znajdował się przy granicy polsko-rumuńskiej”. Putin powiedział również, że wojska ZSRR nie „zdobyły twierdzy w Brześciu Litewskim”, ale zajęły ją po wycofaniu się wojsk niemieckich.

Prezydent Rosji zapowiedział, że z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej napisze artykuł o drugiej wojnie światowej, w którym „zostanie opisana rola polskich i radzieckich wojsk”.

Putin odniósł się także do prób zrównywania stalinizmu i nazizmu. „Pod pewnym względem można potępiać stalinizm i totalitaryzm jako całość, czasami będą to słuszne zarzuty. Ale zrównywanie Związku Radzieckiego i nazistowskich Niemiec jest szczytem cynizmu”.

Kresy.pl / interfax.ru

Za: Kresy.pl (19 grudnia 2019) -- [Org. tytuł: «Putin o 1939 r.: Wojska radzieckie zajęły Polskę po tym, jak polski rzÄ…d utracił kontrolę nad terytorium»]
Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=111253 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]