Tuluza: lewicowi bojówkarze rozbili żywą szopkę

Pod hasłem „walki z faszyzmem” w Tuluzie na południu Francji ekstremiści nazywający samych siebie „antyfaszystami” robili tradycyjną żywą szopkę. Arcybiskup miasta apeluje o uszanowanie francuskiej historii i tradycji.

Jak co roku mieszkańcy miasta zgromadzili się w sobotę po południu na przedświątecznym festynie w centrum. Jak podaje dziennik „La Dépêche du Midi”, dzieci zainscenizowały szopkę z żywymi zwierzętami. W programie przewidziany był bogaty koncert kolęd. Plac świętego Jerzego wypełniły rodziny z dziećmi. O godzinie 16:00 na plac wtargnęła 50-osobowa grupa ekstremistów, którzy krzycząc „Stop dla faszyzmu!”, wystraszyli dzieci i rozgonili zwierzęta. Uczestników wydarzenia obrzucali wulgarnymi wyzwiskami. Festyn zakończył się przed czasem.

Incydent spotkał się ze stanowczą reakcją zarówno ze strony arcybiskupa, jak i mera Tuluzy. Hierarcha, abp Robert Le Gall wyraził ubolewanie, że proste przypomnienie narodzin Jezusa i wartości, które to wydarzenie ze sobą niesie, nie może już liczyć we Francji na uszanowanie, co więcej wzbudza wrogość i przemoc, zarówno słowną, jak i fizyczną. „Apeluję do wszystkich, aby w sposób pokojowy bronili wolności słowa, szanując przy tym historię i tradycje naszego kraju” – napisał ksiądz arcybiskup.

Źródło: KAI/vaticannews.va

RoM

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-12-16) | https://www.pch24.pl/tuluza--lewicowi-bojowkarze-rozbili-zywa-szopke,72792,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content