Aktualizacja strony została wstrzymana

Kard. Turkson: Greta Thunberg „wielkim świadkiem” nauczania Kościoła w zakresie ochrony środowiska

Greta Thunberg została uznana przez ważnego watykańskiego kardynała za „wielkiego świadka” Kościoła nauczającego o trosce o człowieka i stworzenie – podaje portal Crux Now.

Przemawiając do dziennikarzy 12 grudnia (w trakcie publikacji przesłania papieża Franciszka z okazji Światowego Dnia Pokoju 2020) prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kardynał Peter Turkson nazwał Gretę Thunberg „wielkim świadkiem tego, czego Kościół uczy o trosce o środowisko i człowieka”.

Jaki jest jej cel? Opuszczanie szkoły dla przyszłości, przyszłości, której nie można zagwarantować, ponieważ nie dba się o środowisko naturalne – mówił kard. Turkson, dodając, że w wielu przypadkach brak jest spójności między międzynarodową polityką dotyczącą środowiska a tym, co mówi się dzieciom.

Hierarcha zapytany czy Szwedka stanowi wzór „nawrócenia ekologicznego”, do którego nawołuje papież, odparł, że określenie „wzór” nie jest właściwe. Jednak jej aktywizm „zwrócił uwagę na to, o czym naucza Kościół, to jest na biednych i społeczeństwo, co zbiega się również z troską o środowisko, wspólny dom”.

Jest to spójne z nauczaniem Kościoła – stwierdził dodając, że troska o środowisko stanowi także kwestię wiary. – Nie można znaleźć kogoś, kto naprawdę uwielbia Pana i nie przenosi troski o środowisko naturalne na innych – mówił kardynał.

Już wcześniej Franciszek chwalił wysiłki nastolatki. Ostatnio uczynił to w uwagach skierowanych do 48 jezuitów obecnych na rozmowie w Tajlandii, podczas której papież nawiązywał do strajków uczniów rozpoczętych przez Thunberg. – Dzisiaj młodzi ludzie są w stanie zrozumieć swoim sercem, że przetrwanie planety jest sprawą podstawową. Rozumieją Laudato Si’ „sercem” – mówił.

Podczas październikowego Synodu amazońskiego Biuletyn Watykański w pewnym momencie podał, że niektórzy uczestnicy wskazali Thunberg jako przykład „społecznego zaangażowania młodzieży, zdolnego popchnąć Kościół do bycia proroczym w tej dziedzinie”. Thunberg spotyka się jednak z krytyką. Tego samego dnia, gdy została pochwalona na Synodzie, na jednym z mostów w Rzymie powieszono manekina z jej podobizną z napisem w języku angielskim: „Greta jest twoim bogiem”.

Na konferencji prasowej 12 grudnia – poza kard. Turksonem – przemawiał także ks. Bruno Marie Duffé, sekretarz dykasterii kierowanej przez Turksona. Ks. Bruno Marie Duffé mówił, że „Nawrócenie ekologiczne jest drogą do myślenia i życia w harmonii z naturą, ze światem, ze społecznością, z Bogiem i innymi ludźmi, a ta harmonia jest dziełem refleksji, serca, zadaniem, które musimy realizować w dialogu”.

Źródło: cruxnow.com
AS

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

ona ma coś szatańskiego w oczach
3m

część kardynałów to wyznawcy GRETYNIZMU…a nie Chrystusa i Ewangelii
3m

nauczania Kościoła !? – nauczania Franciszka a nie Kościoła…..
ks.Bogdan

Mam nadzieję że każdy chrześcijanin nie będzie zatruwał srodowiska bezsensownymi fajerwerkami na nowy rok…
Ekokardynale

No zaczyna ciekawi robić sie w Kościele Katolickim, niedawno wychwalano aborcjonistę Emme Boninno – dostała Orderu Św. Grzegorza, teraz wychwala sie małą Gretkę za nie za pobożność lecz ekologię chciałbym wiedzieć czy ochrzczona
ks. Bogusław

od kiedy domeną Kościoła jest nauczanie 'w zakresie klimatu’???
chordad

Księdzu kardynałowi coś się tego?Od kiedy to w KK wzorem są ateiści?To,że ateistka krzyczy jak to ją i jej rówieśników dusi dzisiejsze powietrze nie znaczy,że jest wzorem do naśladowania.
dziwne

Najwyższy czas ułożyć litanie do św. Grety
amen

A to kardynał nie wie że to jest biedne zmanipulowane dziecko?Nie odróżnia troski o przyrode od trzepania kapuchy na „prawach do emisji CO2”?Nie wie że największe organizacje „ekologiczne”działają w zmowie z korporacjami i rabują bogactwa naturalne Afryki,nie cofając się przed mordowaniem tubylców po pozorem „dbania o przyrodę”?To diabły a ich bogiem jest pieniądz! A takich gretynek będzie więcej!Po to walczą o wprowadzenie edukacji homoseksualnej już od przedszkola!
Alex

Myślę raczej, że tym dzieckiem powinien zająć się egzorcysta. Szkoda, ze kardynał tego nie widzi. I nie mówię tego złośliwie.
edek

Wierzyć się nie chce ! do jakich absurdów dojdą jeszcze ludzie ! zaślepienie staje się coraz większe, odchodzenie od Boga kończy się samo-destrukcją.
mama

Grecia nowym doktorem Kościoła!
A.G.

Santo Subito!
Filip S

Tylko czekać kiedy zechcą ją wynosić na Ołtarze… Pewnie nawet za jej życia…
Filip

Ale się porobiło w głowach niektórych hierarchów.
Wieś

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-12-14)

 


 

Skip to content