Aktualizacja strony została wstrzymana

W tym roku ukraińscy imigranci zarobkowi wyślą na Ukrainę prawie 11,5 mld dolarów

W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku wartość przekazów pieniężnych wysłanych na Ukrainę przez ukraińskich imigrantów zarobkowych wyniosła 9,7 mld dolarów. Do końca roku ma ona sięgnąć 11,5 mld dolarów.

Jak napisała w czwartek Ekonomiczna Prawda, takie liczby podał na briefingu zastępca szefa Narodowego Banku Ukrainy (NBU) Dmytro Sołohub.

„Jeśli chodzi o prywatne przekazy z zagranicy, na razie aktualna wartość za 10 miesięcy wynosi 9,7 miliarda dolarów” – mówił Sołohub zauważając, że w tym samym okresie roku poprzedniego wartość przekazów była o 7 proc. niższa. „Na koniec roku spodziewamy się 11,5 miliarda dolarów” – powiedział zastępca szefa ukraińskiego banku centralnego.

Sołohub wyraził opinię, że podane liczby świadczą o spowolnieniu tempa emigracji z Ukrainy.

Przypomnijmy, że według obliczeń NBU w 2018 roku wartość prywatnych przekazów pieniężnych od migrantów zarobkowych, które trafiły na Ukrainę, wyniosła 10,88 mld dolarów, czyli o 17,5 proc. więcej, niż rok wcześniej. Najwięcej przelewów, 1/3 całości, pochodziło z Polski. Ukraińscy migranci przekazali w ten sposób w 2018 roku na Ukrainę 3,626 mld dol. (około 13,9 mld zł). To o 16,4 proc. więcej, niż w 2017 roku.

Statystycy Narodowego Banku Ukrainy obliczali, że wielkość przekazów od imigrantów zarobkowych sięga równowartości 7,5 proc. PKB Ukrainy.

Kresy.pl / Ekonomiczna Prawda

Za: Kresy.pl (12 grudnia 2019) | https://kresy.pl/wydarzenia/gospodarka/w-tym-roku-ukrainscy-imigranci-zarobkowi-wysla-na-ukraine-prawie-115-mld-dolarow/

Skip to content