Powiesił koszulkę z napisem „KONSTYTUCJA” na pomniku Kaczyńskiego. Sąd przyznał mu zadośćuczynienie za „cierpienia psychiczne”

Aktualizacja: 2019-12-7 3:47 pm

Jeden z działaczy KOD-u zawiesił na pomniku Marii i Lecha Kaczyńskich popularną w jego kręgach „koszulkę” z napisem „KONSTYTUCJA”. Mężczyzna został wówczas zatrzymany. Teraz, decyzją sądu dostał 4 tys. zł zadośćuczynienia, z uwagi na to, że zatrzymanie było „niewątpliwie niesłuszne”, a mężczyzna „doznał cierpień natury psychicznej”.

Do incydentu doszło 2 sierpnia 2018 roku w Białej Podlaskiej. Dwaj działacze KOD-u, Stanisław Dembowski i Ryszard Filipiuk, usłyszeli zarzuty znieważenia pomnika po tym, jak zawiesili na nim płachtę, mającą imitować kultową w tych kręgach koszulkę z „OTU-ą”.

Kilka miesięcy temu aktywiści KOD wystąpili do sądu ze skargą na działania policji. Dembowski wystąpił o 10 tys. zł zadośćuczynienia. Jak tłumaczył działacz lewackiej pseudobojówki, miał „zaufanie do bezstronności sądu”. Był też gotów zaakceptować każdą kwotę, ponieważ „nie chodziło mu o pieniądze, tylko o zasady”.

Z satysfakcją przyjmuję to postanowienie, sąd podzielił moje argumenty, że policja postąpiła bezprawnie. Interpretuję to jako symbol niezawisłości sądów. Władzy PiS- owskiej to pewnie by się nie spodobało – stwierdził w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim”.

Sąd Okręgowy orzekł, że mężczyzna dostanie 4 tys. zł zadośćuczynienia za zatrzymanie przez policję, które było „niewątpliwie niesłuszne”, a w związku z którym mężczyzna „niewątpliwie doznał krzywdy”. Dembowski już zapowiedział, że pieniądze przeznaczy na szerzący lewacką propagandę portal OKO.press.

„Pozbawienie go wolności będące efektem zastosowania środka przymusu w postaci zatrzymania wiązało się niewątpliwe z doznaniem cierpień natury psychicznej – przede wszystkim stresem, strachem i poniżeniem” – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Drugi z KOD-owców, Ryszard Filipiuk, zrezygnował z ubiegania się o zadośćuczynienie.

Źródła: Dziennik Wschodni/gazeta.pl

Za: Najwyższy Czas! (06/12/2019) -- [Org. tytuł: «Powiesił koszulkę z napisem „KONSTYTUCJA” na pomniku Kaczyńskiego. SÄ…d przyznał mu zadośÄ‡uczynienie za „cierpienia psychiczne” [FOTO]»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=111021 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]