Aktualizacja strony została wstrzymana

Argentyński biskup poszukiwany listem gończym, będzie się tłumaczył przed sądem za przypadki molestowania seksualnego i malwersacje finansowe

Bp Gustavo Zanchetta, którego ścigają władze Argentyny, wyszedł z ukrycia. Bliski współpracownik i przyjaciel papieża Franciszka zadeklarował, że zamierza współpracować z argentyńskim wymiarem sprawiedliwości i pojedzie do swojego ojczystego kraju.

Zanchetta jest oskarżany o nadużycia seksualne względem kleryków. Niewykluczone, że jest zamieszany w matactwa finansowe: argentyńskie służby przeszukiwały jego dawne biuro w związku ze sprawą malwersacji finansowych; idzie o równowartość 250 tysięcy dolarów.

Zanchetta w latach 2013-2017 kierował seminarium kapłańskim w diecezji Orán. Dwóch seminarzystów oskarżyło go o molestowanie. Biskup od 2017 roku przebywa w Watykanie; dotąd mieszkał w papieskim Dom św. Marty.

Hierarcha odrzuca stawiane mu zarzuty. Władze Argentyny wydały za Zanchettą międzynarodowy list gończy, bo biskup był nieosiągalny przez telefon czy e-maila.

Bp Gustavo Oscar Zanchetta to jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka. W latach 2005-2011 współdziałali w Konferencji Episkopatu Argentyny. Zanchetta był jej sekretarzem wykonawczym, Jorge Bergoglio – przewodniczącym. Przyszły papież miał być jego spowiednikiem i traktować go jak swojego duchowego syna.

W lipcu 2013 roku Franciszek mianował Zanchettę na biskupa ordynariusza diecezji Oran. Jednak już po 4 latach Zanchetta nagle wyjechał. Zamieszkał w Hiszpanii. Już w grudniu tego roku papież sprowadził go do Watykanu. Ustanowił dla niego stanowisko w Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej. Zanchetta został tam osobą numer dwa, a idzie o instytucję, która jest odpowiednikiem banku centralnego Watykanu. Zanchetta zamieszkał w Domu św. Marty – tam, gdzie papież.

Pod koniec roku 2018 Zanchettę zawieszono w obowiązkach. Powodem były oskarżenia o molestowanie kleryków w Argentynie. Watykan w styczniu zapewnił, że Franciszek nie wiedział o tych oskarżeniach.

Jednak wikariusz generalny diecezji Oran, ks. Juan Jose Manzano, ujawnił, że o homoseksualnych wyczynach Zanchetty informował nuncjaturę apostolską w Buenos Aires dwukrotnie, w latach 2015 i 2017. Miał przekazać nuncjaturze nawet nagie selfie biskupa.

bsw/fronda.pl

Za: Fronda.pl (25.11.2019) | https://www.fronda.pl/a/bp-gustavo-zanchetta-wyszedl-z-ukrycia,136639.html?fbclid=IwAR07P5AmtKGzFIGqp_xHVU_k6Spkf3DeS36464rCfi6vwlkJrPQWoAqc_zQ |Bp Gustavo Zanchetta wyszedł z ukrycia