Włochy: biskup zmienia dyscyplinę sakramentalną i przeprasza osoby w niesakramentalnych związkach

Aktualizacja: 2019-11-29 11:24 am

Północnowłoski biskup zliberalizował zasady dopuszczania do sakramentów rozwiedzionych w nowych związkach. Ponadto przeprosił wiernych, którzy mogli jego zdaniem cierpieć z powodu postawy ludzi Kościoła. Media donoszą, że liberalny dokument w tej kwestii wyda też drugi włoski biskup.

Biskup Renato Marangoni z diecezji Belluno-Feltri w północnych Włoszech w liście z 22 listopada rozpoczął swój list od słów „przepraszam”. Hierarcha stwierdził, że zamierza „otworzyć relację świadomości, szacunku i dialogu” z osobami w nowych związkach. Dodał, że wielu z nich mogło cierpieć z powodu krytyki oraz niedopuszczenia do sakramentów – nawet jeśli pragnęli do nich przystępować.

Powiedział, że w tego typu trudnych sytuacjach należy wspierać osobistą odpowiedzialność. Biskup znalazł się w ogniu krytyki ze strony tradycyjnych katolików.

Z kolei Corrado Pizziolo, biskup diecezji Vittorio Veneto według doniesień medialnych opublikuje wytyczne dotyczące wdrażania Amoris Laetitia. Ma w nich dopuścić przystępowanie w niektórych przypadkach do sakramentów przez rozwiedzionych w nowych związkach – po uprzednim rozeznaniu uwzględniającym każdy przypadek z osobna.   

Biskup Marangoni objął nową diecezję z woli Franciszka w 2016 roku. Z kolei biskup Pizziolo – objął swój obecny urząd na mocy decyzji Benedykta XVI w 2008 roku.

Adhortację Amoris Laetitia ogłoszono 8 kwietnia 2016 roku. Nawiązuje ona do prac synodu o rodzinie. To na nią powołuje się wielu zwolenników dopuszczenia niektórych rozwodników w nowych związkach do sakramentów.

Źródło: cruxnow.com

mjend

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=110893 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]