Aktualizacja strony została wstrzymana

Chiny: komunistyczny sekretarz zamiast świętych obrazów w kościele

Chińskie władze kontynuują prześladowanie Kościoła katolickiego. Jednym z przejawów walki z katolikami jest zmuszanie ich do zastępowania świętych obrazów zarówno w kościołach, jak i domach prywatnych portretami przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpinga, oraz Mao Tse-tunga. Usuwane są też cytaty z Pisma Świętego, które z kolei zamienia się na komunistyczne slogany.

Przykładem jest kościół katolicki w mieście Ji’an w południowo-wschodniej prowincji Jiangxi, który został wybudowany z funduszy zebranych przez wierzących. „Kościół nazwano Prawdziwym i Pierwotnym Źródłem Wszechświata, co jest nawiązaniem do napisu na tablicy podarowanej w XVIII wieku przez cesarza Kangxi kościołowi katolickiemu w Pekinie”.

Pod koniec września komunistyczne władze nakazały wiernym zamalowanie nazwy kościoła i ustawienie u wejścia flagi narodowej. Umieszczono nowy napis: „Podążaj za Partią, bądź posłuszny Partii, bądź wdzięczny Partii”. Nakaz obejmował również usunięcie obrazów przedstawiających Matkę Bożą, św. Józefa i Dzieciątko Jezus i zastąpienie ich portretem przewodniczącego Xi Jinpinga, który teraz zdobi główną ścianę kościoła w otoczeniu partyjnych sloganów.

W końcu wierni stracili też wybudowany z własnych pieniędzy budynek, który urzędnicy zamknęli, „być może przygotowując go na przekazanie Patriotycznemu Stowarzyszeniu Chińskich Katolików” (PSChK), które jest kontrolowane przez władze.

Do podobnych sytuacji dochodzi w innych miejscach Chin, gdzie zmusza się chrześcijan do zastępowania świętych obrazów także w prywatnych domach komunistycznymi portretami, jak miało to miejsce w powiecie Yugan w prowincji Jiangxi. Wielu wiernych mówi, że woli modlić się w domu, niż dołączyć do Kościoła kontrolowanego przez komunistów. Jak powiedział emerytowany ksiądz z prowincji Jilin: „Znaleźć się pod kontrolą komunistów jest dla Kościoła nieszczęściem. Dołączenie do PSChK jest równoznaczne z oddaniem się diabłu”.

Źródło: ChurchMilitant.com

jjf

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Czy może istnieć związek pomiędzy działaniami władz chińskich a różnorodnym postępowaniem w stosunku do nich obecnego Ojca Świętego
Jarosław

Czy to właśnie są owoce porozumienia Watykanu z Chinami?
Wojtek

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-11-28) | https://www.pch24.pl/chiny--komunistyczny-sekretarz-zamiast-swietych-obrazow-w-kosciele,72398,i.html

Skip to content